Uzakdoğu Mutfağı

 

Uzak Doğu Mutfağı yemeklerini geçen temmuz ayında ailemle birlikte gittiğim Antalya’da yedim. Orada bir otelde kaldık. Benim için otelin birçok güzel özellikleri vardı. Ama hiç unutamayacaklarım arasında otelde özel bir restoranda yediğim yemekler oldu.

  

Bu yemeklerin “Uzak doğu Mutfağı” menüsü olduğunu öğrendim. Önce “Şusi” denilen bir yemek geldi. Bir tabağın içinde üç farklı şusi ve zencefil turşusu geldi. Suşi deniz yosununa rulo şeklinde sarılmış haşlanmış pirinç ve balıktan yapılıyormuş. Çok farklı çeşitleri varmış. Çok lezzetliydiler.

 

Sonra kremalı, kayısılı, mantarlı deniz ürünleri çorbası geldi. Her gün yesem yine yerim herhalde çorba da çok lezzetliydi.

Ardından özel soslarıyla ıstakoz, karides ve havyar denilen balık yumurtaları geldi. Babam ıstakozun kabuğunu soydu içinden çıkan beyaz et çok ama çok lezzetliydi.

 

Sonra fırında pişirilmiş ve özel olarak soslanmış ördek göğsü ve budu geldi. Ördek etinin tavuk veya kırmızı ete benzemeyen bambaşka bir tadı var. Değişik soslarla farklı farklı lezzetleri de oluyor. Ördek etini çok beğendim.

 

En son olarak tarif etmekte zorlanacağım bir tatlı geldi. Resimde de gördüğünüz gibi çikolatalı ve meyve soslu çok ama çok lezzetli bir tatlı yedim.

Kaldığımız otelin özel restoranında özel olarak yapılan bu yemeklerin yapılması aslında çok zormuş ve bir o kadar da pahalıymış. Ama biz otelde bir hafta kaldığımız için otel bizi özel olarak davet etmiş ve biz para ödememişiz. Bu yüzden size fiyatlarla ilgili bir bilgi veremeyeceğim. Ama ailenizle özel restoranlara gitme fırsatı yakaladığınızda dünya mutfaklarından değişik yemekleri tatmanızı tavsiye ederim.

Beril AYTAÇ ve Ailesi-Antalya, Temmuz 2017

 

(Visited 208 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın