Voleybol

Voleybol, ağırlığı 260 ya da 280 gram arasında değişen meşinden veya özel deriden yapılan topu el, diz ve ayak yardımı ile yerden yüksekliği en az 2,24 metre olan filenin üzerinden geçirerek rakip saha içine düşürmeyi amaç edinen spor dalıdır.

“Voleybol, Amerikalı William Morgan tarafından 1895’te Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmuştur. Morgan, bu oyunu basketboldan daha az bir fiziksel temas gerektiren bir oyun oluşturmak üzere basketbol, beyzbol tenis ve hentbolun bazı özelliklerini biraraya getirerek kurgulamış, oyuna da “Mintonette” adını vermiştir. Tenis oyunundaki fileyi yerden yaklaşık 183 cm yükselterek ortalama insan boyunun biraz üzerine çıkararak oluşturulan Morgan’ın oyunu, 1896 yılında VOLLEYBALL olarak değiştirilmiştir.”

Oyunun en önemli parçası olan filenin boyu 9,5 metre, eni ise 1 metre; yüksekliği günümüzde erkekler için 2,43 cm, kadınlar için 2,24 cm’dir.

voleybol-sahasi-olculeri

Voleybol maçları 5 set üzerinden oynanır ve maçın sonunda 3 set alan takım oyunu kazanır.  Her set 25 sayıda sona erer fakat sayılarda eşitlik sağlandığında (24-24,25-25)gibi sayılar arasında 2 fark sağlanıncaya kadar set devam eder. Setlerde de 2-2′ lik eşitlik durumunda maç Tie-break seti olarak adlandırılan  5. sete uzar. Tie-break seti 15 sayıda sona erer.Diğer setlerdeki gibi sayıların eşit olması durumunda 2 fark sağlanması zorunluluğu bu set içinde geçerlidir.

Her takım, 12 oyuncu, 1 koç , 1 yardımcı koç , 1 masör ve 1 doktordan oluşur. 12 oyuncunun 6′ sı asil,diğer 6 kişisi yedekte yer alır.

Sonuçta, oynaması kadar izlemesi de mükemmel bir oyundur.

Alıntılar:

www.fbkspor.com/voleybol-tarihi/

(Visited 84 times, 1 visits today)