Voleybol

Voleybol ilk olarak 1895 yılında oynanmaya başlanmıştır. Topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak bu spora voleybol adı verilmiştir.

volaybol-oynarken
Voleybol altışar kişiden oluşan iki takımla oynanır. Oyunun amacı topu filenin üzerinden geçirip rakip takımın oyun alanına değmesini sağlamaktır ve rakip takımın aynı amaca ulaşmasını engellemektir. Takımdaki her oyuncunun belli bir yeri ve görevi vardır. Bir voleybol takımında bir pasör, bir pasör çaprazı, bir smaçör, iki orta oyuncu ve bir de libero bulunur.

voleybol-topu
Voleybol, genel olarak bütün spor branşlarında olduğu gibi insanın fiziksel gelişimine katkı sağlar. Voleybol oynayan kişilerin boyu çok uzun olur. Spor yaptıkları için dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat ederler. Bu sayede sağlıklı ve dirençli bir vücuda sahip olurlar.

takim-ruhu
Voleybolun en temel özelliklerinden biri, takım sporu olmasıdır. Diğer sporlarla karşılaştırıldığında yardımlaşma çok yüksek düzeydedir. Dolayısıyla bu sporla uğraşan çocuklar yardımlaşma duygusunu çok erken yaşta kazanırlar.

Ayrıca çocuklar takım adına yarıştıkları için sorumluluk duyguları da gelişir. Ortak bir amaç için hep birlikte çalışırlar. Birbirlerinin açıklarını kapatırlar. Voleybol bu özellikleri sayesinde iş hayatında kazanılacak tecrübeyi ve sorumluluğu erken yaşta verir bir nevi insanı hayata hazırlamış olur.

(Visited 251 times, 1 visits today)