YALAN SÖYLEMENİN UTANCI

           O sabah Umut her zamanki gibi yataktan yine çok mutlu kalkmıştı.Kalkar kalkmaz gözüne ilk olarak çantası değdi.Çantanın üzerindeki ‘Kurallar’ yazılı kağıdı aldı.O kurallar içerisinde en önemli olan şık yalan söylememekti.Okudu ve kağıdı çantasına koydu.Tuvalete gidip elini yüzünü yıkadı.Annesinin hazırladığı tost,zeytin,peynir,domates ve salatalıktan oluşan kahvaltısını yaptı.Annesinin tostuna bayılıyordu.Okula gitmek için hazırdı.Ama aklında tek bir şey vardı öğretmenlerinin onlara sürekli söylediği şey ; yalan söylemek çok kötü bir şeydir.

Okuldayken Umut öğretmenine ödeviyle ilgili bir şey sormaya giderken Mehmet Umudun omuzuna serçe vurup kabaca ,

-Çekil be şuradan… dedi.

Umut bir an olanlara şaşırmıştı.Omuzu da çok acımıştı.Uzaktan olayı seyreden yardımsever arkadaşı Ali ona bir daha vurmamasını söyledi.Bunu söylerken merdivenin hemen ucundaydı.Mehmet’in ufak bir el hareketiyle Ali uçurumdan düşer gibi merdivenlerden aşağıya düştü.Öğretmenler hemen Ali’nin yanına koşup,onu kucaklayıp revire götürdüler. Neyseki birşeyi yoktu.Öğretmen Mehmet’i tenefüsden alıp odasına götürdü.Onunla konuştu. Mehmet yanlışlıkla yaptığını söyledi ama öğretmen böyle söylemesini kabul etmedi.En sonunda üçü de rehberliğe gitti ve ne yazık ki üçü de ağlıyordu.

Rehberlik onlarla konuştuktan sonra onlara ,

-Bu konuştuklarımız aramızda kalacak tamam mı? dedi

Umut akşam eve geldiğinde ellerini yıkarken bugün okulda olanları düşünüp durdu.Yemek yemek için masaya oturduğunda annesi ne olduğunu sordu.Ama Umut cevap vermedi.Annesi tekrar sorunca Umut dayanamayıp her şeyi annesine anlattı. 

Ertesi gün okulda rehber öğretmenleri yaşanan olayı kimseye söyleyip söylemediğini sordu sınıfa.Sınıfta herkes hayır,anlatmadık demişti.Buna Umut’ta dahildi.Zil çaldığında Umut tenefüse çıktığında tuvalete ellerini yıkamak için gitmişti.Bir an durup düşündü ve;

Ben bunu nasıl yaparım,nasıl yalan söylerim öğretmenime.Bunu yaptığıma inanamıyorum,der.

Koşarak öğretmeninin yanına gider ve okulda yaşananların hepsini annesine anlattığını söyler.Öğretmeninden de yalan söylediği için özür diler.Öğretmeni de Umut’u dürüst davranmasından dolayı affeder.Umut da bir daha kimseye yalan söylemeyeceğine söz verir.Ve bu günü asla unutmaz. 

 

 

 

(Visited 27 times, 1 visits today)