SONY DSC

Büyük ve Korkunç Yanardağlar

Merhaba arkadaşlar,

Bu ay ki yazımda size yanardağları anlatacağım.

İlk olarak size yanardağların yanan bir nehir olduğunu söylemek isterim.

Ansiklopedide de okuduğuma göre yanardağ patlamaları, erimiş sıcak taşların yeryüzüne fışkırmasıyla meydana gelir. Lav denen sıcak taşlar püskürüp yeryüzüne çıkar. Patlama sırasında, kül, toz ve kaya parçacıkları da yüzeye fışkırır. Yanardağlar genellikle koni şeklindedir ve lavın çıktığı yere krater denir.

volkan

Yer kabuğunun altındaki sıcak, erimiş taşlar yanardağ ağzı denen boşluktan yeryüzüne fışkırır. Lavın renkleri kırmızı, sarı ve turuncudur. Ama soğuduğu zaman rengi gri ve siyah olur.

2

Lav o kadar sıcaktır ki demirden yapılmış bir robotu bile eritir. Yanardağlar dünyanın pek çok yerinde bulunur. Mesela, Hawaii Adaları, denizler, kutuplar. Yanardağ sadece dünyada yoktur. Mesela Mars’ta yanardağ bulunmuştur. Volkanlar, dinozorlar çağında da bulundu.

20161015_134805

Siz de evde yanardağ yapabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler: karbonat, sirke, alüminyum folyo, tabak, bardak ve sudur.

İlk önce karbon20161015_134901at ve suyu karıştırıyoruz. Yanardağ şekli verdiğimiz tabağa döküyoruz. Sirkeyi de döküyoruz. Patlamaya başlayacak. Bunu tek başınıza evde denemeyin.

 

Bu yazımda sizlere yanardağları anlatmaya çalıştım, umarım beğenirsiniz.

(Visited 767 times, 1 visits today)