Yapay Zeka ve Meslekler

Yapay Zeka ve Meslekler

Yapay zeka genellikle insan kontrolü olmadan bilgisayarların veya genel teknolojik aletlerin kullanılmasına denir. Yapay zeka geçmişten ziyade günümüzde fazlasıyla popüler olan bir konu haline geldi. Sadece iletişim kurmamızda ya da günlük küçük işlerimizi halletmemizde teknolojiden faydalanmayız. Artık teknolojide öyle bir seviyeye gelindi ki artık bazı meslekler geçmişte kalmaya başladı. Bu durumun bir çok olumlu ve olumsuz yanı var tabii ki.

Yapay zekanın insanların iş hayatında bile bu denli büyük etkisi olması doğal olarak geleceğimizi riske atıyor. Bu durumun dezavantajlarına örnek verecek olursak en büyük örneklerden biri işsizlik oranında yaşanacak olan büyük artış olur.  Artık kasiyerlik, garsonluk gibi mesleklerin azalmasından dolayı doğal olarak işsizlik oranında büyük bir artış olacak. Sadece bu meslekler değil belki de tıpta olacak gelişmeler bile doktor sayılarının azalmasına sebep olabilir. Bu ise yalnızca küçük mesleklerin değil insanlık için büyük olan mesleklerin bile sonunun gelebileceğini gösteriyor.  Bu durumun yanı sıra uzun yıllar sonrasında teknolojideki büyük gelişmeler sonucunda insanlık tarihinin silinmesi veya insanların azalması bile olağan bir durum. Çünkü belli bir süre sonra meslek sayısındaki ciddi azalış doğal olarak insanları da etkileyecek. Teknolojinin b u denli gelişmesi ve mesleklerimizin eskimesi yalnızca bunlara sebep olmayacak. Belki de toplumun milliyetçilik duygularının azalmasına bile sebep olacak. Bu kadar olumsuz yanların yanı sıra teknolojinin gelişmesinin olumlu yanları da var.

Teknolojinin bu kadar gelişmesinin olumlu yanları da yadsınamaz bir gerçek. Teknolojinin mesleklerimizi yok ettiği ve belki de insanlık için tehlike oluşturması gerçeği bir yana yapay zekanın olumlu yönleri de var. Buna örnek olarak mesleklerimiz her ne kadar azalsa da sadece gerçekten çalışan inşaların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Ya da teknolojinin gelişimi bizim belki de uzayı okyanusları ve bilimle alakalı konularda daha çok gelişmemize sebep olabilir. Doğal olarak ta insanlığın gelişmesine ve çığır açmasına sebep olabilir. Teknolojinin aşırı gelişmesi sonucunda olumlu yanlarının aslında insanlık açısından çok önemli olduğu gözle görülen bir gerçek.

Uzun lafın kısası yapay zekanın insanlık için olumlu ve olumsuz bir çok yanı vardır. Tabii ki de  aşırı yapay zekadan bahsediyoruz. Olumlu yönleri olarak yapay zekanın insanlık için çığır açabilecek bir seviyede olduğuna ve evren hakkında bir çok şey öğrenebileceğimiz örneklerini verebiliriz. Olumsuz olarak ta bir çok insanın işsiz kalacağına ve toplumun psikolojisinin çökebileceğine örnek verebiliriz.Fakat teknolojinin fazla gelişmesi insanlık için ciddi bir tehlike oluşturuyor.

 

(Visited 8 times, 1 visits today)