ZEUS

Yunan Mitolojisi

         

                  Olimposlular

 

Önce Tanrıların Tanrı’sı olarak adlandırılan Zeus olimposluların lideridir. Ve aynı zaman da bu OLİMPOSLULAR güzel bir Zafer ile titanları yenip başa geçmişlerdir. Ve Zeus onların muhteşem lideridir. Ve şimdi OLİMPOSLULARI inceleyelim. 

1- Zeus un alanı – gökyüzü ve hava olaylarıdır

2- Paseidon- mükemmel deniz ve deprem

3- Demeter- Tarım tahıl

4- Afrodit- Aşk ve güzellik

5- Athena- Bilgelik

6- Ares- Savaş

7- Apollon – sanat kehanet

8- Artemis- Avcılık kırsal hayat

9- Hephaistas- ateş

10- Hermes- Ticaret

11- Dionisos- Eğlence
Bu OLİMPOSLULAR bu alanlara göre farklı Tanrılar olarak sınıflandırılmıştır. Fakat benim fikrimi sorarsanız bence bu içlerinden en iyisi Afrodittir. Çünkü Afrodit Aşk ve güzellik tanrısıdır. Ve ben insanın ruhunun güzel Olmasına çok önem veririm. Bundan dolayı da Afrodit derim. Peki ya siz hangisi . Gökyüzünü kontrol eden Zeus mu yoksa bilgelik te ustalaşmış Athena mı veya savaş ve ateş Tanrı’sı olan Ares ile Hephaistas mı? Seçimi size bırakıyorum.

 

Evet arkadaşlar zaten size yukarıda da bahsettiğim bazı tanrıçalar var onları geçip yeni tanrıçalar öğreneceğiz sizinle beraber hadi başlayalım;

1- Elpis- umut tanrıçası

2-Hebe – gençlik tanrıçası

3-Hera- Evlilik

4- Nike- Zafer tanrıçası

5-Pistis- İnanç tanrıçası

6-Selene ay tanrıçası

7-Tyhche – Talih tanrıçası

8- Harmonia- Anlaşma uyum tanrıçası.

Peki bunca hikayeler bunca şey en son ne zaman başladı. Zaten var mıydı yoksa her şey hiçlikten mi doğdu. Bir düşünelim bakalım. Sizce hangisi hiçlik mi yoksa var mı idi?

İşte zaten bunun Özeti tarih Kitaplarında yazıyor: Başlangıçta hiçbir şey yoktu sadece KHAOS vardı hiçliğe gömülmüş Issız, derin ve engin bir karanlık.

KAYNAKÇA

1. Kaynakça: tr.m.wikipedia.org

2. Kaynakça: Blog.milliyet.com.tr

 

 

 

 

 

 

                            

 

(Visited 227 times, 1 visits today)