Zaman Kavramı

Merhaba ben Riri [rayray] Bu gün size annemin bir gününü anlatıcam. Ben size bunu yazarken annem içeride odasında mışıl mışıl uyuyor. Annem ve benim uyku saatlerim birbirine hiç uymuyor. O uyurken ben evde gezip oyun oynamak istiyorum, ben uyurken de annem, anneannem ve dedem benimle oyun oynamak istiyor. Bu düzeni bir türlü oturtamadık nedense. Ben size annemin bir gününü anlatmaya başlıyayım.

Sabah saat 08:00’de annemin alarmı çalar ve ben o sesi duyar duymaz annemin yanına koşarım hatta ışınlanırım. Yatağına çıkıp hırlamaya başlar, kafasının etrafında dönerim ki biraz da benimle uyuyup dersini kaçırsın. Bir süre beraber yattıktan sonra annem bana mamamı ve suyumu verir sonra dersi için hazırlanmaya başlar. zaman kavramım olmadığı için ne kadar süre ders yapıyor bilmiyorum ama bir ara odasından çıkar ve anneannemle kahvaltı yaparlar. Bende onları ziyarete gider, aralarına oturur bana da yiyecek bir şey vermelerini beklerim. Onlar kahvaltılarına devam ederken ben camın önündeki minderime oturup güneş banyosu yaparım. Onlar kahvaltılarını bitirir, annem dersine geri döner bende kitaplığın tepesine çıkar annemin dersleri bitene kadar orada uyurum.

 İşte annem içeri bağırarak geliyo bu yüksek ses derslerinin bittiğinin habercisi. içeri gelip yüzümü sıkıp, ufak bir arbede yaşadıktan sonra anneannem ile öğle yemeklerini yerler. Bazı günler yemek yemeden dışarı çıkar hava hafiften kararmaya başlayınca geri dönerler. Yemek yedikten sonra annem gidip odasını temizler işi bitince gelir içeride oturur. Bu sırada hava iyice kararır anneannem mutfağa gidip yemek hazırlar o sırada annemde ona yardım eder. mutfaktaki işleri bitince oturma odasına gelir oturur televizyon izlerler. Çok geçmeden zil çalar bu da dedem gelmiş demektir. Annem, anneannem ve ben kapıyı açarız. Kapı aralanır aralanmaz koridora koşar kendimi yerlere atarım. Annem beni içeri çağırır o sırada dedem gelir ve ikimiz içeri gireriz. Dedem de gelince herkes mutfağa gider ve yemek yerler ben de sabah yaptığım gibi dedem ve annemin arasına girer otururum. Onlar yemeklerini yerken ben onları izlerim. Sonra herkes oturma odasına geçer annem bir süre sonra odasına gidip ödevlerini yapar. Ödevleri bittikten sonra içeri yanımıza gelir benimle uğraşmaya başlar. Bazen kucağında ve dizinde sallar bazense benimle kavga eder ve sonunda zararlı çıkan hep o olur. Elleri ve kollarında ufak çiziklerle diş izleri hediye ederim ona. 

Kavgadan sonra ikimiz yoruluna annem koltuğa ben de kitaplığın en üstüne çıkarım. Bir süre sonra dedem kalkar ve televizyonu kapatır bu yatma vaktinin geldiğinin işaretidir. Herkes odasına gider annem odasına giderken yanına beni de alır. Odaya gidince annem :”hadi gel sana mama veriyim” diye beni çağırır yanına. Mamamı ve suyumu verdikten sonra birlikte banyoya gideriz. annem dişlerini fırçalarken ben onu izlerim. Annemin işi bitip odasına gidince bende yatmak için içeri giderim. İşte her günümüz bu şekilde tekrarlanır.

(Visited 15 times, 1 visits today)