1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI

 

1 Mayıs ülkemizde “Emek ve Dayanışma Günü”olarak geçmektedir.1 Mayıs işçi bayramı ilk defa duyduğum bir şey. İşçi demek emekçi, yani tüm çalışanlar demekmiş. İşçi Bayramının anlamı ise çalışanların birlik, beraberlik ve dayanışmayı temsil ediyor olmasıymış.

Bugünün özelliği çok eskiye dayanıyormuş. Eskiden insanlar çok uzun saatler düşük maaş ve zor koşullarda çalışıyorlarmış. Bu haksızlıklara karşı gelmek için eylemler yapmışlar. Bu eylemler bütün dünyaya yayılmış. Yani bizim ülkemizde de yapılmış.  İnsanca çalışıp haklarını kazanmak için çok mücadele verilmiş. Uzun yıllar sürmüş ama sonunda başarıyı elde etmişler.

Günümüz de halen haksızlıkların olması üzücü. Ülkemizde ve dünyada bayram olarak kabul  edildiğinden  1 Mayıs, 2009 tarihinde İşçi ve Emekçi Bayramı olarak kutlanıyor ve resmi tatil ilan edilmiştir. İşçiler, her 1 Mayıs tarihinde bir araya gelerek bayramlarını kutlar ve haklarını savunurlar, sloganlarla yürüyüşler yaparlar.

Bizlerde duyarlı bireyler olarak “Emek ve Dayanışma Gününde” ve diğer bütün günlerde çalışanların yanında olmalıyız. Emekçiye destek vermeliyiz. Haksızlığa, sömürüye karşı çıkmalıyız. Bütün çalışanlar, emeklerinin, alı terlerinin karşılıklarını almalıdırlar. Emekçinin ücreti, daha teri soğumadan ödenmelidir. Devletin harcamaları emekçinin sırtına yüklenmemelidir. 1 Mayıs Emekçi ve Dayanışma Günü, tüm emekçilere kutlu olsun!

1 mayıs ile ilgili görsel sonucu

(Visited 275 times, 1 visits today)