1 Mayıs Emekçi Bayramı

 

Merhaba, bu gün sizlere 1 Mayıs’ın anlam ve önemini kendi yorumlarımla anlatacağım. Bildiğiniz gibi babalarımız ve annelerimiz bizler için çok emek harcıyorlar. Bunlardan biri de çalışmak ve para kazanmak.
1 Mayıs İşçi Bayramı, dünya çapında, kutlanan, birlik,dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Tüm ülkelerde iş yerleri ve okullarımız tatildir.


Dünyada 1890 yıllara uzanan işçi bayramı, Osmanlı Devleti sınırlarında ilk olarak 1911’de Selanik’ teki tütün, pamuk ve liman işçilerince kutlanırken İstanbul’daki ilk kutlama 1912 yılında gerçekleştir. Türkiye Cumhuriyeti’ nde 1 Mayıs kutlamaları 1923 yılında yapılmıştır. Ondan sonraki yıllarda zaman zaman kutlamalar kesintiye uğramış ve yasaklar getirilmiştir.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm çalışanların uğradıkları haksızlıklar, hak kayıpları, yüksek perdeden dile getirilmiştir. Emekçilerin örgütlü davranmalarının yolu açılmıştır. İşverenin haksız uygulamaları ve keyfi davranışlarının önüne geçilmiştir. Bu durum sendikaların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Çalışanların bilinçlenmesi yolunda eğitimler verilerek sömürü düzenin önüne etten barikatlar kurulmuştur.

Yılda bir kez de olsa 1 Mayıs’ ta bütün emekçiler alanları doldurmuş ve haklarını tüm kesimlere duyurmuşlardır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, tüm emekçilere kutlu olsun. Lütfen emek hırsızlığına, sömürü düzenine sessiz kalmayalım.

(Visited 676 times, 1 visits today)