Bursa

Sizin hiç Bursa’da akrabanız var mı? Benim var. O kişi de teyzem. Hafta sonu tatilini Bursa’da geçirdim ve Bursa’nın birçok tarihi ve turistik yerini görme fırsatım oldu.

Tatilimin ilk günü teyzem ve kuzenlerimle birlikte Kültür Park’a gittik.  Parka gitmeden önce yaptığım araştırmalara göre Kültür Park’ın Bursa’nın en büyük yeşil alanı olduğunu öğrendim. Kurulduğu günden bu yana düzenli aralıklarla bakım, onarım ve geliştirme çalışmalarıyla günümüzde tam 393 bin metrekarelik bir alana ulaşan parkta; 60 değişik türde 5000’den fazla ağaç, 44 çalı türü ve çeşitli sarmaşık türleri ve birçok etkinlik alanı bulunuyor. En çok beğendiğim kısmı ise teleferik ve lunapark oldu. Teleferikle biraz gezdik. Oradaki Lunaparka gittik. Lunaparkta çarpışan oto ve trene bindik.

 

Oamanlı zamanını yansıtan toplam 270 ev olduğunu öğrendim. Çok güzel bir doğaya sahip Cumalıkızık bu özellikleriyle UNESCO Dünya Mirasları Listesine girmiş. Cumartesi günü hep birlikte Cumalıkızık’ a gittik. Osmanlıların Bursa’da ilk yerleştikleri yermiş.

 

 

Bursa tüm doğal ve kültürel özellikleriyle keşfedilmesi gereken bir şehir. Bulduğunuz ilk fırsatta sizin de bu şehri gezmenizi tavsiye ederim.

(Visited 519 times, 1 visits today)