14 Mart Tıp Bayramı

Her yıl 14 Mart’ta sağlık çalışanları için Tıp Bayramı kutlanır. Fakat bu yıl bence 14 Mart Tıp Bayramı’nın anlamı çok daha büyük.
Çünkü bu zorlu süreçte Covid-19 ile mücadelede ön saflarda canları pahasına ailelerinden uzak, çocuklarından uzak çalıştılar. Covid-19 salgınının ortaya çıkmasının birinci yıldönümü. Bu bir yıl boyunca birçok doktor, hemşire, eczacı, hasta bakıcı, sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Ailelerinden ayrı kaldı, çok zor şartlarda ve kıyafetlerle çalıştılar. Hiç izin kullanmadılar, insan üstü çaba gösterdiler. Birçok hastayı iyileştirdiler onlara moral verdiler. Her hasta taburcu olurken o hastayı alkışladılar. Aslında bu alkışları sağlık personeli hak ediyor. Şuanda da sağlık personeli Türkiye’nin en uzak yerlerine kar kış demeden aşı vurmaya gidiyor.
Bizler de üzerimize düşenleri yapmalıyız. Maskemizi takıp, mesafemizi korumalıyız. Kalabalık ve kapalı ortamlara girmemeliyiz. Kurallara uymayanları uyarmalıyız. Sağlığımıza dikkat edip hastanelerdeki yükü azaltmalıyız. 14 Mart Tıp Bayramı günü sağlık çalışanlarına sürprizler yapılabilir. Örneğin; sağlık çalışanlarına çiçekler, pastalar, yemekler, onlara teşekkürlerimizi anlatan mektuplar gönderebiliriz. Akşam saat 21.00’de herkes yani tüm Türkiye evde ışıklarını kapatıp açarak onlara destek verebilir.
Ben tek tek bütün sağlık çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız! Hakkınızı ödeyemeyiz. Atatürk “Beni Türk doktorlarına emanet edin.” demiştir. Ne kadar haklı olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Hepinizi çok seviyorum…

(Visited 435 times, 1 visits today)