Kadınlar ve Futbol

İlk olarak futbol nedir?

Futbol 11’er kişiden oluşan iki takım arasında oynanan ve kendine özgü kuralları olan bir oyundur. Oyunun amacı topu rakip kaleye sokmaktır elle ve kolla oynamak kesinlikle yasaktır kafa ya da bedenimizin diğer kısmıyla kurallara uygun bir şekilde oynanabilir oyun içinde topu sadece belli bir yerde kaleciler elle tutabilirler her takımın kendine özgü forması vardır ve maç sırasında iki takım karışmasın diye o formalar giyilir

Penaltı nedir?

Kale önlerinde kale çizgisiyle bitişik olmak üzere ceza sahası olur işte kalecilerin topu elle tutabildikleri tek yer burasıdır. Bu alan içinde rakip oyuncuya yapılan fauller kaleci dışındaki oyuncunun topa elle dokunması dahil 9 kusurlu hareket olarak bilinenler penaltıyla cezalandırılır penaltı vuruşu kale çizgisine 11 metre uzaklıktaki penaltı noktasından yapılır.

Serbest vuruş nedir?

Kural ihlali olduğunda hakem serbest vuruş verebilir ya da bi oyuncu rakip oyuncuyu sakatlayacak şekilde sert ve kasıtlı faul yaparsa hakem bu oyuncuyu sarı ya da kırmızı kartla cezalandırabilir kırmızı kart gören oyuncu oyundan çıkartılır sarı kart gören oyuncu gelecek maça cezalıdır yani o maçta oynayamaz bir maçta üst üste iki sarı kart gören oyuncu bir kırmızı kart yemiş sayılır ve yine oyundan çıkarılır

Ofsayt nedir?

Top hucum yapan takımın futbolcusuna atıldığı anda o oyuncu ile kale çizgisi arasında kaleci yada karşı takım oyuncusu dışında en az bir oyuncu yoksa eğer ofsayt kararı verilir ve ofsayt sadece karşı takım oyun alanında gerçekleşir

Aut nedir?

Top hücumdaki takımının oyuncusunun ayağından aut çizgisi dışına çıkarsa dışarı çıkmış olur. Bu durumda top altı pas içinden yeniden oyuna sokulur.

Korner nedir?

Top savunma durumundaki takımın oyuncusuna değerek aut çizgisinden çıkarsa köşe vuruşu olur hangi köşeden çıktıysa o köşeden köşe vuruşu kullanılır.

Taç nedir?

Top taç çizgisi üzerinden oyun alanının dışına çıkarsa taç olur ve top karşı takımın oyuncusu tarafından dışarı çıktığı noktadan oyuna geri sokulur. Taç atışı elle yapılır.

Evet bunlar futbolun başlıca bazı kuralları idi.

Kadınlar hayatları boyunca cinsiyet ayrımcılığına maruz kalmışlardır, erkeklere göre daha az söz hakkına sahip olmuşlardır. Bu her konuda olduğu gibi futbolda da böyledir Türkiye’de  kadın futboluna çok imkan sağlandığını düşünmüyorum. Ben futbola aşık bir insanım izlemeyi de oynamayı da çok severim fakat çevremde kendimi geliştirmek için kurulan kız futbol takımı olan kulüpler yok. Erkek olsaydım bu kadar sıkıntı çekmezdim kız futbol takımlarımızda var fakat başarılı da olsa başarısız da olsa Türk toplumu ilgilenmiyor pek. Daha çok erkek futboluna bağlıyız aslında şu yönden bakmak gerekiyor, ülkece futbola önem veren bir milletiz basketbol, voleybol, jimnastik gibi sporlar daha geri planda bulunuyor tek temennim gün geçtikçe kız futboluna da önem verilmesidir.

(Visited 79 times, 1 visits today)