Mafia III

2002 yılında ilk çıkışını yapan Mafia serisinin ilk oyunu olan Mafia I, yılına göre standartları çok yüksek olan bir oyundu. Serinin ikinci oyunu Mafia II hem satış rekoru kırdı, hem de çok beğenildi. Bu yüzden serinin üçüncü oyunu olan Mafia III’ün üstündeki baskı çok büyüktü, hem de Rockstar’ın çıkardığı GTA 5’e en büyük rakip olarak görülüyordu.

Mafia III’ün başlangıcında size 3 seçenek sunuyor. Bu seçenekler kolay, orta, zor olarak sıralanıyor. Oynama ve gelişme seviyenize bağlı olarak zor seçeneği de seçebilirsiniz ancak ben yine de kolaydan başlamanızı tavsiye ederim. Mafia II, oyuncuların Vietnam savaşı gazisi olan Lincoln Clay’i 3. kişi (Third Person View) olarak kontrol ettiği, haritası çok büyük olan ve şehirde dolaşmanıza imkân tanıyan çok güzel bir oyundur. Oyun 1968 yılında geçtiği için yapılar ve araçlar biraz eski bunun için Mafia III’ü teknolojik açıdan çok üstün olan GTA 5 ile kıyaslamak pek uygun olmaz. Önceki yazımdan anlayabileceğiniz gibi ben açık dünyada dolaşmayı seven biriyim. Mafia III bu açıdan size inanılmaz bir olanak veriyor. İstediğiniz gibi dolaşabilir şehri gezebilirsiniz. Oyunun hikâyesine gelirsek, Vietnam’daki yıllar süren savaşlardan sonra esir alınıp cezaevine konulan Lincoln Clay’in cezaevinden kaçışı ve New Bordeaux’da eve geri döndüğünde, ailesini emanet ettiği İtalyan Mafyasının ihanetine uğramasını, daha sonra küllerinden doğarak yeni bir aile kurmasını ve kendisine ihanet edenlerden intikam almasını konu ediniyor. İntikam için yoğun silah savaşlarına ve sokak akıllılarının hepsine ihtiyaç duyuyor. Ancak doğru mürettebat, zor kararlar ve bazı kirli eller ile onu şehrin yeraltında bulmak pek de şaşırılacak bir durum olmuyor. Oyunu oynarken gerçekçiliği adeta içinize işliyor, gerçek ile sadece çok küçük farklılıklar oluşturuyor. Bu oyun da teknolojinin son ürünü. Özellikle dövüş sahneleri başta olmak üzere grafikler çok iyi işlenmiş, tasarım düzenleme ve şehrin bütün detayları size çarpıyor. Oyunda (nasıl yazdığımı NFS:Most Wanted’da belirttim.) W ileri, S geri, D sağa, A sola, sağ yön tuşu ile sol yön tuşu silah değişimi, V tuşu ile silahı çıkartma, R ile şarjör yenileme, H ile silahı ateşleme, Y ile dürbünü açma olarak bulunuyor. Oyunu bitirmek harita ve hikaye uzunluğundan dolayı çok fazla zaman alıyor. Vaktiniz olduğunda oynamanızı tavsiye ederim çünkü oyununuzun yarım kalmasını istemezsiniz.

Sonuç olarak fiyatının yüksek olması oyunun satış rekorları kırmasını engelledi ancak bu oyunun kötü olduğunun göstergesi değil aksine serilerin uzun yıllar boyunca yapılması çok fazla özen ve önem gösterildiğinden oyunun çok iyi bir oyun olmasına zemin hazırlamış. İyi oyunlar.

(Visited 124 times, 1 visits today)