1980’ler ve Günümüz

1980 ler ile günümüz arasında çok fark var. O yıllarda mahalleler çoğunlukla az katlı binalardan oluşurmuş. Mahalledeki herkes birbirini tanırmış, yabancı biri geldiğinde hemen farkedilirmiş. Çocuk parkı her mahallede bile yokmuş, ama herkes birbirini tanıdığı için ve araç sayısı çok olmadığı için çocuklar sokakta rahatça oynayabilirlermiş. Bu yüzden de park olmasa da çok eğlenirlermiş. Günümüzde ise çoğunlukla insanlar aynı apartmandaki komşularını bile tanımıyor. Büyükşehirlerde her yerde trafik olduğu için ve kimse birbirini tanımadığı için çocuklar sokakta oynayamıyor.

Image result for bahçede oynayan bir çocuk (eskiler(siyah beyaz)) 

Haklı olarak ailelerimiz tereddüt ediyor. Bu yüzden çoğunlukla tek oyuncağımız telefon ve tablet. 1980 lerde teknolojik aletler çok az kullanılıyormuş.Televizyonlarda sadece bir kanal varmış. O da sadaca akşam saat 8 de açılıp, gece 12 de kapanıyormuş. Haftada bir çizgi film oluyormuş. O da bir saat sürüyormuş. Kısacası çocuklar televizyonda sadece haftada bir saat çizgi film izleyebiliyormuş.

Image result for telefona bakan çocuk

Önceden herkes bir düzen içinde saygı, sevgi, yardımlaşma ve dayanışma içindeymiş. Eskiden camın önünde sarı çiçek varsa hasta olan birisinin içeride yattığını gösterirmiş. Bu yüzden oradan geçerken sessiz olunurmuş. Diyelim ki soruda yaşlı adam var, elinde de bir sürü poşet. Ne yaparsınız? Şimdi ki nesle göre adama yardımcı olamayız, çünkü tanımıyoruz, kötü bir insan da olabilir. Eski nesle göre poşetleri alır adamın evine kadar taşırız.

Çok önceden  insanlar taşların üstüne para koyarmış. Kimse hırsızlık yapıp o parayı almazmış. O parayı sokakta yaşayanlar ihtiyacı olduğu kadar alırmış. Bir liraya ihtiyaçları olduğu halde beş lira almazlarmış. Biz böyle bir milletten böyle hırsızlığın bol olduğu bir millete dönüşmüşüz.Bu demek değil ki şu an hiç dayanışma yok. Şu an da var ancak önceki kadar değil. .

Image result for hırsız

Biz bu neslin çocukları olarak anne babalarımızın zamanındaki hayatları bize anlatsalar da anlayamıyoruz. Bizler teknoloji çocukları olduğumuzdan o zamanki oyunların ne kadar eğlenceli olduğunu bilmiyoruz. Keşke ben de 1980′ lerde yaşayabilseydim. O günleri tadabilseydim. Teknolojinin iyi yönleri de olsa da , bana göre kötü yanı daha çok. Annelerimiz, babalarımız çok şanslılar. Onlar iki farklı devri birden yaşamışlar. Hem tam olarak eğlenceyi hem de teknolojinin ne demek olduğunu biliyorlar.

(Visited 483 times, 1 visits today)