Leonardo Da Vinci Kimdir?

Merhaba,Leonardo Da Vinci’ nin adını ilk defa resim öğretmenim olan Elif öğretmenden duymuştum.Ben resim yapmayı çok sevdiğim için onu hep çok dikkatli dinlerim.Leonardo Da Vinci dünyaca ünlü bir ressammış.Bize Elif öğretmen eğer çok çalışırsanız sizde onun gibi olabilirsiniz demişti.Bu yüzden bende onun hayatını araştırmak istedim. Ama bu benim için çokta kolay olmadı çünkü adam bir dâhiymiş.Ressamlığın yanında bir sürü şey yapmış.Hayatıyla ilgili şeyleri internetten dinleyip bir taraftanda not ediyordum fakat yaz yaz bitmedi.Leonardo Da Vinci ressamlığının yanında bir mucit,mühendis,mimar,matematikçi,müzisyen ,anatomist ve heykeltıraşmış.Yani yapmadığı bir şey kalmamış.Annem zaten bu yüzden ona dahi demişler dedi. Demek ki dahilik böle birşey yani çok zor.Elif öğretmenim benim bunları yapmam için hiç yemek bile yemeden çalışmam gerekmez mi?

Leonardo Da Vinci’ nin en ünlü resmi Monalisa ve Son Akşam Yemeği tablolarıymış.Şimdi size Monalisa resminden bahsedeyim.Bu resmin tamamlanması tam 4 yıl sürmüştür.Leonardo günde 1 milimetre çizmiş bu resmi yaparken.Bu tablonun en önemli özelliği Monalisa nın gülümsemesidir.Dudaklarındaki ifade 4 duyguyu gösteriyormuş.bunlar,mutluluk,küçümseme, korku ve öfke.Monalisanın yüzünde ise 6 duygu varmış.

Da Vinci bir gün 10 yaşında bir çocuğu evlat edmiş.Fakat çocukla pek ilgilenmemiş.Bu çocuk çok yaramaz aynı zamanda da hırsızlık yapan bir çocukmuş.Da Vinci çocuğun yaptığı hırsızlıklarla pek ilgilenmemiş.Fakat ona hırsızlık yaptığı için SALAİ adını takmış.Salai’ nin anlamı pislik veya şeytan anlamına geliyormuş.Da Vinci ona Mon Salai diye sesleniyormuş.Monalisa resminin adı da Mon Salai’ den geliyormuş.Hatta resmin gözlerine dikkatli bakıldığında S ve L harfleri varmış. Birgün Fransa’ ya gidersem buradaki müzeye gidip resme bakıcam.Bakalım bende gözlerinde s ve l harflerini görebilecek miyim?

Tablonun sağında bir köprü varmış.Bu köprünün adı da Mobio köprüsüymüş.Bunun anlamı şeytan köprüsüymüş.Bu tablo sırlarla dolu bir tabloymuş.Başka bir ifadeye göre Monalisa resmi Da Vinci nin kendisiymiş. Benimde kafam karıştı. Kim bu resimde ki?

Da Vinci aynı zamanda anatomist demiştik.Yani insan vücudunu inceliyor.Bunu ölü insanlar üzerinde yapıyor.Hatta bir keresinde damarların nasıl çalıştığını anlayabilmek için 10 tane ceset incelemiş.Bunun yanı sıra tahtadan bir köprü yapmış.Bunu yaparken sadece bir balta kullanmış.Buda onun aynı zamanda bir mühendis olduğunu gösteriyor.

Da Vinci aynı zamanda ilk helikopteri yapan adamdır.Da Vinci ‘nin yaptığı herşey genellikle İtalya ve Fransa’daki müzelerde sergilenmektedir.

Leonardo Da Vinci 15 Nisan 1452 yılında doğmuş 5 Mayıs 1519 yılında 67 yaşında ölmüştür.

 

 

(Visited 181 times, 1 visits today)