Sevgili Kaplumbağam

Bir aylık aradan sonra tekrar merhaba. Bu yazımda sizlere ilk edindiğim hayvan olan su kaplumbağamı anlatacağım. Zübeyde Hanım Anaokuluna giderken sevgili Hüsniye Öğretmenim bizlerden su kaplumbağası almamızı istedi. Bir hafta sonu kaplumbağa almak üzere ailece evcil hayvan dükkanına gittik. Okul için bir tane almamız gerekiyordu ama o kadar sevimliydiler ki abimle evede almaları için annemle babama çok ısrar ettik. Neyse kırmadılar bizi birer tane kaplumbağa, akvaryum ve içinin malzemelerini alıp eve döndük. Abimle mutluluktan havalara uçuyorduk. Kaplumbağalarımız çok tatlıydılar.

Eve gelince akvaryumun içine suyu ve diğer malzemeleri koyduktan sonra kaplumbağaları yerleştirdik. Yeteri kadar yemeklerini verip onları izledik.

Sonraki günlerde haftalık olarak sularını değiştirdik, suyun içindeki ağaç kökünü çakıl taşlarını çıkarıp temizlemek, kaplumbağaların kabuklarına koruyucu vitamin sürmek şeklindeki bakımlarını babamla beraber yaptık. Buna rağmen abimin kaplumbağası ne yazık ki fazla yem vermesi yüzünden aramızdan ayrıldı. Benim kaplumbağam ise hastalandı, kabuğu yumuşadı ve bizi terk etti. Bu durumu yaşayınca kaplumbağaların neden kabukları yumuşar araştırdım. http://www.hayvansitesi.com/su-kaplumbagasi/kabuk-yumusamasi/ sitesinden öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Su Kaplumbağaları‘nın kabukları, güneş ışığı eksikliği, Kalsiyum ve Vitamin eksikliğinden dolayı yumuşar. Kabuk yumuşaması, UV ışık eksikliğinin yanında yetersiz Vitamin D ve Kalsiyum alımı nedeniyle oluşur.  Kabuk yumuşaması hastalığının tedavisi Vitamin ve Kalsiyum takviyesi ile mümkün olmaktadır. Ancak en başta Kaplumbağa’nın UV ışık alımı sağlanmalıdır. Bu ışık ise Kaplumbağa eğer güneş ışığı alamıyorsa, UV florasan ve spotlar ile sağlanabilir. Kabuk sertleştirici damla kullanılması da kabuğun gerçek halini almasında faydalı olabilir.

Sonuç olarak ister bitki ister hayvan hangi canlının bakımını üstleniyorsanız öncesinde o konu hakkında detaylı bilgi edinmeniz ve tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çaba sarfetmeniz gerektiğini unutmayın.

Görüşmek üzere,

(Visited 232 times, 1 visits today)