Çikolata Neden Mutlu Eder?

Günümüzde pek çok kişinin elinden düşüremediği yiyeceklerden birisi olan çikolata, fıstıklı, fındıklı, karamelli, kremalı, sütlü ve bitter gibi farklı birçok çeşidi ile en gözde yiyecekler arasında yer alır. Oldukça yüksek kalorili bir besin olmasına rağmen vazgeçilemeyen ve çoğu kişi için adeta bir bağımlılık haline gelen çikolata, bu nedenle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık sık tüketilir. Çikolatanın bu kadar çok tüketilmesinin en temel sebepleri içerisinde insanları mutlu edebilme özelliği gelir.Peki, çikolata insanları nasıl mutlu eder? Yani bir yiyeceğin insanoğlunun duygu dünyasında çeşitli değişimlere neden olabilmesi mümkün müdür?

Bu kadar çok seveni olduğu için son yıllarda hakkında yapılan bazı araştırmalardan sonra çikolatanın insan vücudunda mutluluk hormonları olarak bilinen endorfin ve serotonin hormonlarının salgılanmasını tetikleyerek bu şekilde mutluluk hissine sebep olduğu ispat edilmiştir. Bu da bizlere gerçekten çikolatanın insanların duygu dünyası ve ruh halleri üzerinde belirleyici bir etken olduğunu gösterir. En çok da kadınların kendilerini mutsuz hissettikleri anlarda tüketmeyi tercih ettikleri bir parça çikolatanın mucizevi etkilere sahip olduğu bilinir.

Çikolatanın içerisinde yer alan tryptofan ve phenylethylamine ismindeki maddeler, uyarıcı etkileri sayesinde vücudun kendine gelmesine ve toparlanmasına imkân verir. Bu iki maddenin kombinasyonu sonucunda beyinde yer alan hücreler uyarılarak hormon salgısının artması konusunda emirler vermeye başlar. Bu da endorfin ve serotonin hormonlarını doğrudan çoğaltarak kişilerin yalnızca yarım saat içerisinde kendilerini eskiye göre çok daha pozitif hissedebilmelerine imkân verir. Aslında pek bilinmese bile çikolatadan gelen bu ilginç mutluluk hissi yalnızca bu yiyecek ile sınırlı değildir. İçeriğinde karbonhidratı bol miktarda bulunduran birçok başka türden besin maddesi de aynı çikolata gibi yenildikleri takdirde insan vücudunda huzur verici ve rahatlatıcı bir etki gösterir. Bu da bizlere günlük olarak tüketilen yiyecekler ile insanların ruhsal dünyaları arasındaki ilişkilerin ne kadar kuvvetli olabileceğini açıklayıcı bir gerçektir. Buradan yola çıkarak kendilerini bazı zamanlarda olumsuz ve bitkin hisseden kişilerin, ağızlarına atabilecekleri bir parça çikolata sayesinde kısa sürede toparlana  bilecekleri, motivasyonlarını artırabilecekleri sonucunu çıkartabiliriz.

(Visited 142 times, 1 visits today)