Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Bugün en sevdiğim filmlerden olan ‘’Harry Potter Ve Azbakan Tutsağı’’ filmi hakkında bir yazı yazıyorum.İlk olarak film Harry Potter’ın 3. filmi olarak biliniyor. Harry Potter birçok açıdan farklı bir çocuktu. Yaz tatilinden yılın herhangi bir zamanından daha fazla nefret ediyordu. Gerçekten ev ödevini yapmak istiyordu fakat bunu gece yapması zorunluydu. Çünkü normal insanların bunu görmemesi gerekiyordu. Ayrıca Harry bir büyücüydü. Ödevini yapmak için yüzükoyun yatağa uzandı, battaniyeleri çadır gibi üstüne çekmiş elinde fener ve bir deri ciltli büyük bir büyü kitabı vardı. Bir akşam Dursley ailesine Vernon eniştesinin kız kardeşi Marge geldi. Yanında köpeği vardı. Harry’e emir verdi ve anne babasından bahsetti. Onların hakkında kötü şeyler söyledi, Harry ise öyle değil diye bağırdı. Sinirlendi ve birden bayan Marge’ın elindeki bardak çatladı ve işaret parmağıyla birlikte kendisi de şişmeye başladı şişti, şişti, şişti ve şişti…

harry potter azkaban tutsağı ile ilgili görsel sonucu

Harry o akşam bavulunu alıp ve çıktı, parka doğru ilerledi. Bir anda mavi 2 katlı bir otobüs geldi, tuhaf birisi açtı kapıyı. Biletini verdi ve Harry içeri girdi. İçeride bir sürü yatak tekerlikli yatak vardı. Otobüs çok hızlı gidiyordu. Nereye gittiğini sordu tuhaf adam. Harry:’’Çatlak Kazan/LONDRA’’ dedi. Çatlak kazana bıraktıktan sonra Harry içeri girdi. Sihir Bakanı’nın yanına girdi. “Bayan Marge’i dönerek bulduk. Hemen Büyü Kazanları Düzeltme Dairesi’ne gönderdik, hafızasını sildik, bir daha yaşadığı bu olayı hatırlayamayacak” dedi.

Sirius Black

Azbakan Hapishanesinden ilk kaçabilen büyücü.

Odasını gösterirler ve sabah olduğunda Harry, Ron ve Hermonie ‘yi görür. Mr. ve Mrs.Weasley’nin Sirius Black’in onu ölü istediğini söylediklerine kulak misafiri olur. Okula dönerken Harry ve arkadaşları trende yeni Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olan Profesör Lupin ile tanışırlar. Tren aniden durur, ışıklar söner ve kapıda bir Ruh Emici belirir. Harry çığlıklar duyar ve bayılır. Onu birisi kurtarır. Çocuklar Hogwarts’da, Ruh Emiciler’in okulu Sirius Black’den koruduğunu öğrenirler. Hagrid’in sınıfında Draco Malfoy, Şahgaga adındaki bir hipogrif tarafından tırmalanır. Lupin’in sınıfında ise öğrenciler Böcürt’e karşı büyü yapmayı öğrenirler. Hermione’nin kedisi Crookshanks Ron’un faresi Scabbers’i kovalayınca iki arkadaş arasında sürtüşmeye neden olur. Gryffindor kule girişindeki Şişman Kadın portresi yırtılmış ve portreden yok edilmiştir. Herkes Sirius Black nedeniyle alarm durumundadır. Hufflepuff’a karşı yapılan Quidditch maçında Harry Ruh Emicileri tekrar görür ve yine bayılır. Nimbus süpürgesi zarar görür. Bu arada Lupin Harry’e Ruh Emici’lere karşı koyması için yardım etmeye söz verir. Fred ve George Weasley kardeşler Harry’ye Hogwarts’dan Hogsmeade’ye nasıl gideceğini gösteren Çapulcular Haritası’nı verirler.

Harry Patronus büyüsünü öğrenir. Sirius’u bulmuştur. Onun iyi birisi olduğunu biliyor ve onun ona tek sahip çıkan kişi olduğunu da biliyordur. Harry bu büyüyü kullanarak Sirius Black’i kurtarır.

KAYNAKÇA:http://tuduim.blogcu.com/harry-potter-ve-azkaban-tutsagi-kitap-ozeti/7296240

KİTAP AZBAKAN TUTSAĞI

(Visited 326 times, 1 visits today)