Geleceğe Umutla Bakıyoruz

Öncellikle herkese merhaba ben Beştepe Anadolu Lisesi öğrencisi Berfin Ünal. Bu yazımda sizlere Ankara’da çok kısa bir zamanda büyük başarılara imza atmış olan okulumu yani Beştepe Kolejini anlatacağım. Eminim ki hepiniz bir yerden de olsa bu kolejin adını duymuşsunuzdur.

beştepe okul ile ilgili görsel sonucu

Beştepe Koleji, daha geçtiğimiz yıl açılmasına rağmen büyük başarılar elde etmiştir. Gerek MUN olsun gerek YGS gerek TEOG…  Her dalda başarılara imza atmıştır. Bu kısa zamanda olan büyük başarıların en büyük sebebi okulun eğitim kadrosudur.

Beştepe Koleji aynı zamanda Ankara’da bir ilke de imza atmıştır. Beştepe’de lise 5 yıl. Sebebi ise öğrenciler liseye başlamadan önce ingilizce hazırlık görmektedirler. Yalnız bu hazırlık eğitiminde öğrencilere “A level ” İngiliz müfredatıyla çift diploma programı sunulmaktadır. Böylece liseye hazırlık eğitimi alarak başlayan tüm öğrenciler hem yurt dışında hem de yurt içinde üniversiteye gidebilecek durumda olacaklardır.

beştepe okul a level ile ilgili görsel sonucu

Yabancı dil eğitiminde temel prensipleri ‘konuşulabilir’ bir yabancı dil eğitimi sunabilmektir. Bu kapsamda İngilizce ve Rusça eğitimi, Native Speaker eğitmenleri, destek materyalleri, akıllı tahta, drama-müzik ve sunu gösterimleri ile desteklenmektedir.

 

Beştepe kolejinin diğer okullardan bir diğer farkı ise her pazartesi olan deneme sınavları. Öğrenciler bu deneme sınavlarına girerek 1 haftalık süreçte kendilerine ne kattıklarını veya hangi konularda eksik olduklarını görebilmektedirler.  Sınavlar objektif şekilde değerlendirilir ve sonuçları titizlikle ölçme değerlendirmeye alınır.

Lisede bir ayda dört deneme sınavı yapılır ve deneme sınavlarının sonuçlarına göre sınıflar seviye seviye belirlenir. Böylelikle öğrenciler rehavete kapılmadan bütün bir yılı aktif bir değerlendirmeye tabi tutularak yüksek performansla geçirir.

Deneme sınavlarından elde edilen başarıya göre her salı ve perşembe günleri konularda eksikleri olan öğrenciler öğretmenler eşliğinde seçilir ve eksiğin kapatılması için öğrencilere etütler verilir. Böylece geçen haftadan kalan konu eksiği etütler sayesinde kapatılmış olur.

Beştepe Kolejinin olmazsa olmazlarından biri de ödevler. Yapılmayan her ödev, öğrencide disliplin sağlar. Bu nedenle verilen her ödevin yapılıp yapılmadığı öğretmenleri tarafından günlük kontrol edilir. Ödevini yapmamış bir öğrenci olursa yine okul saatlerinde öğretmeni eşliğinde ödevini tamamlar ve ancak ödevini bitirdikten sonra okuldan ayrılabilir. Böyle bir çalışma sistemi olduğundan öğrencilerin büyük çoğunluğu ödevlerini yapmaktadır.

Beştepe de 9. sınıftan başlayan bir YGS sistemi vardır. YGS müfredatının büyük çoğunluğu 9. sınıftır. Eğitim kadrosu bunun bilincinde olarak 9. sınıftan başlar öğrenci hazırlamaya. Bu seneyi bitiren öğrenciler yine aynı eğitim kadrosuyla 10. sınıfa geçip yoğun bir ders programı görmektedir. Ancak 11. sınıfta daha yoğun bir ders programı olmaktadır. Çünkü artık onlara YGS öğrencisi gözüyle bakılır. Ders programında 11. sınıf konularının yanında YGS konuları da anlatılır. Böylece 12. sınıfta konuyu anlamakla uğraşmak yerine zamanlarını test çözerek geçirirler.

beştepe koleji 49. ile ilgili görsel sonucu

İşte saydığım tüm özelliklere bu okul sahip. Çocuklarınızın başarılı, sosyal, yeteneklerinin bilincinde, mutlu bireyler olmasını istiyorsanız başarının adresine, Beştepe Kolejine gelin.

 

KAYNAKÇA:https://www.youtube.com/watch?v=SLsHaNIXa24

Anasayfa

 

(Visited 412 times, 1 visits today)