Adam Gontier

Adam Gontier Kanadalı bir müzisyen şarkıcı ve söz yazarıdır. Genelde aşk ve nefret üzerine şarkılar yazar. Şu an Saint Asonia adlı rock grubunda olmasına rağmen Three Days Grace adlı grupta ve birkaç ünlü grupla yaptığı düetlerle ünlenmiştir.

Three Days Grace ilk olarak Groundswell adlı bir grup olarak Kanada’nın küçük bir kasabasında kurulmuştur. Sonrasında grup üyeleri grubun ismini Three Days Grace olarak değiştirmişlerdir. İlk başta grup üyelerini Brad Walst, Neil Sanderson ve Adam Gontier oluştursa da sonradan gruba Dani Rosenoer dahil olmuştur. Grup, hard rock ve alternatif rock tarzı müzik yapmaktadır. Three Days Grace ile ilk albümü olan Three Days Grace’i 2003 yılında çıkarmışlardır ve o albümde yer alan “I hate everything about you” şarkısı grubun en iyi şarkısı olarak gösterilmektedir. Bunun dışında “Home” ve “Just like you” şarkıları da bu albümün ve grubun çıkış yapmasını sağlamışlardır. Albüm çıktıktan bir süre sonra çıkan “Sesini Duyur” adlı filmde birkaç sahnede grubun posterleri gözükmüş, hatta bir sahnede filmin başrol oyuncuları Three Days Grace’nin konserine gitmişlerdir. Grup, 3 yıl sonra “One X” albümü ile çıkış yakalamıştır. Ayrıca “Animal I have become” adlı şarkısı 2006 yılında Billboard yılın rock şarkısı ödülünü kazanmıştır.

Adam’ın şarkılarını diğer grupların şarkılarından ayıran en büyük özelliği şarkı sözlerinin daha anlamlı ve çoğu insanın olaylar karşısında veremediği veya o olaya karşı duyduğu düşünceleri en güzel şekilde anlatmasıdır. Adam, şarkılarını aslında yaşadığı olaylar üzerine yazmıştır. Öne çıkan şarkılarının çoğunu kötü alışkanlıklarından kurtulmak için hastanede tedavi görürken yazmıştır. Adam, One X albümünün şarkısı olan “Never too late”in sözlerini koluna dövme olarak yazdırtmıştır. Ayrıca o yıllarda Apocalyptica’nın “I don’t care” şarkısına düet yapmış ve bu şarkı Apocalyptica’nın şu an YouTube’da en fazla görüntülenme alan şarkısıdır. 2009 yılında grup “Life Starts Now” adlı albümünü çıkarmıştır. Bu albümde en çok “Break” adlı şarkı öne çıkmıştır. Bu şarkının ilk 10 saniyesi Michael Jackson’un “Billie Jean” şarkısının başındaki ritim kullanılmıştır ama tabi ki bu şarkının öne çıkma nedeni bu değildir! Bu albümde “World So Cold” ve “Last to know” da beğeni toplayan diğer şarkılar olmuşlardır. Adam’ın Three Days Grace ile son albümü olan “Transit of Venus” ise 2012 yılında piyasaya çıkmıştır. Bu albümde ise “Chalk Outline” ve “High Road” öne çıkan parçalar olmuşlardır. Adam, bu albüm çıktıktan yaklaşık bir yıl sonra Three Days Grace’den ayrılmıştır. Nedenini ise kendisinin çok hasta olmasına rağmen grup arkadaşlarının onu hiç aramamış olmasına bağlamıştır. Zaten ayrılmadan önce grup röportajlarında diğer grup üyeleri Adam’a karşı soğuk davranmışlar veya yapılan esprilerine gülmemişlerdi. Adam’ın ayrıldığını grup kendi sitesinden “Adam’ın ayrılması bizi de şok etti ama yapacak bir şey yok.” diye belirtmişlerdir ve bir sonraki gün bas gitarist olan Brad Walst’ın da kardeşi olan Matt Walst’ı gruba almışlardır.

Eylül 16, 2012: Three Days Grace Chalk Outline Kamera Arkası Brooklyn, New York
Eylül 16, 2012: Three Days Grace Chalk Outline Kamera Arkası Brooklyn, New York

Adam gruptan ayrıldıktan sonra ilk başta sokak aralarındaki barlarda veya kafelerde devam etse de sonrasında solo albümler çıkarmaya başlamıştır. 2014 yılında “Saint Asonia”yı kurmuştur. İlk albümleri olan “Saint Asonia”yı kurulduktan bir yıl sonra çıkarmışlardır ve bu albümün de çıkış yapan şarkısı “Better Place” olmuştur.

Saint Asonia
Saint Asonia
(Visited 687 times, 1 visits today)