Basketbol ve 4 Efsane

Basketbol, on kişinin topu kazanıp çemberden geçirmek için ter döktüğü bir takım sporudur. Basketbolun kuralları basittir her bir oyuncunun toplam beş faul yapma hakkı vardır. Beş faul yapan oyuncu maçtan çıkmak zorunda kalır.

Maç içinde yarı sahayı topla geçtiysen bir daha yarı sahaya geri dönemezsin. Kenarlardan ve dip çizgilerden top çıkar ve topu tuttun mu bir daha sektiremezsin sektirirsen steps olur ve top karşı takıma geçer. Bu sporda öncelik her ne kadar kazanmak olsa da bir diğer öncelik saygıdır. Takımlar birbirleriyle centilmence karşılaşırlar ve iyi oynayan takım maçı kazanır. Basketbolda takımların birbirleriyle karşılaşabilmeleri için takımlar liglere yerleştirilirler. Bu liglerde lig şampiyonları madalya ve kupayla ödüllendirilir. Basketbol ligleri yaş gruplarına göre değişir ve her bir yaşın şampiyonları ödüllendirilir. Bu ödüllerin maddi değerinden çok manevi değeri sporcular için daha önemlidir. Basketbolda sporcular sakatlanırlar, basketbolda sporcuların bir şanssız dönemleri olur ama sporcular bu dönemleri atlatırlar. Mesela Derrick Rose kariyeri boyunca sakatlıkları yüzünden toplamda 208 maç kaçırdı ama tüm bu sakatlıkların üstesinden geldi ve şu an NBA’in en iyi guardlarından biri. Micheal Jordan hakkında konuşacak olursak ise Jordan lise takımına alınamadı ama buna rağmen NBA’in gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu olmayı başardı. Jordan hep kendini her konuda zorladı.Her bir atışını binlerce kez çalıştı hep en iyisi için uğraştı ve tüm bu uğraşların sonucunu aldı. Jordan hayatı boyunca 9000’den fazla şut kaçırdı, neredeyse 300 maç kaybetti, 26 kere maç kazandırmak için verilen son saniye toplarını kullanamadı. Jordan’ın çok ünlü bir sözü vardır: ‘Hayatımda tekrar, tekrar ve tekrar başarısız oldum işte bu yüzden başardım.’ Ve işte bu yüzden başardı ve basketbolun kralı olarak NBA’e adını altın harflerle yazdırdı.

Bir diğer efsane olan Kobe Bryant’a gelecek olursak Kobe bu yıl son maçını kendi takımı olan 20 yıldır formasını giydiği Los Angels Lkers’ın spor salonunda, Staples Center’da jübile yaptı. Kobe, Jordan’ın gittiği yoldan gitti ve o da efsane olmayı başardı. Son maçında tam 60 sayı atarak Utah Jazz takımını 101-96 mağlup etmeyi başardı. Bir maçta çok kötü bir şekilde sakatlandı ve maçtan çıkması gerektiği yerde sahada acı çekerek faul atışını gerçekleştirdi ve ondan sonra takım arkadaşları koluna girip Kobe’yi benche götürecekken Kobe tek başına gitmeyi tercih etti. Bir maçta en fazla 81 sayı atmayı başarmıştır. Kobe bazı maçlarda Jordan’ın attığı bölgelerden tıpatıp aynı şekilde atmıştır ve bu atış videoları internette çok ünlü olmuştur. Jordan, Kobe emekli olunca ona bir başarı yazısı yazmıştır ve onu tebrik etmiştir.

Bana gelecek olursak ben basketbolcu olarak NBA’deki çoğu oyuncuyu örnek alıyorum. Mesela Jordan’ın oyun zekasını ve çaba sarf etmesini, Kobe’nin kaptanlığını, Derrick Rose’un hiçbir şekilde pes etmemesini, Rondo’nun öngörüsünü… Önemli olan şey bu spora değer verip zaman ayırıp çaba sarf etmek. Jordan’ın da yaptığı gibi başarısız olunca bu başarısızlıktan ders çıkarmak ve bu başarısızlığı bir daha yapmamak önemli olan. Eğer bir şeyde başarılı ve iyi olmak istiyorsanız o şeye değer verin ve ne kadar size zorluk yaratırsa yaratsın asla pes etmeyin. Eğer bu işi bu şekilde yaparsanız bunun sonuçları bunca emeğe değecektir. Bundan emin olun.

(Visited 157 times, 1 visits today)