Bilgisayar Dünyası

Geçmişten günümüze teknoloji ilerledikçe bir sürü buluşlar ortaya çıktı . Bu buluşlardan biri bilgisayardır. Bilgisayar iletişim, haber, oyun  ve benzeri kaynaklara ulaşmamızı sağladı. Bu da insan hayatını çok daha kolaylaştırdı .Benim günlük hayatımda bilgisayar sıkça kullanılan bir alettir. Genellikle ödevlerimi veya kağıdıma yapıştıracağım resimler için bilgisayarımı kullanırım. Bazı insanlar farklı işler içinde bilgisayarı kullanırlar. Örneğin yetişkinler sosyal medyayı takip ederler. Çocuklar ya ödev için ya da oyun oynamak için bilgisayarı kullanırlar. Ama bilgisayarın ve teknolojik aletlerin bize zararları da vardır. Bilgisayarların zararları şunlardır. Boyun fıtığı , bel fıtığı , dirsek kireçlenmesi , omuz ve boyun tutulması , baş , boyun ve sırt ağrıları , yorgunluk , sinirlilik ve göz yorgunluğu . Yani bilgisayarı da çok kullanmak insan hayatını tehdit eder. Sıra geldi bilgisayar parçalarına. Bilgisayar tek başına çalışamaz . Onu çalıştıran paçalar vardır. Bu parçalar çok önemlidir , şimdi anlatacağım parçalar olmadan bilgisayar çalışamaz.

 

 

 

cpu ile ilgili görsel sonucu

CPU: Bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını çözen ve karşılığı olan işlemleri yerine getiren merkez birimidir.

harddisk ile ilgili görsel sonucu

HARDDİSK: Bilgisayarda bilgi depolama ünitesidir. Sabit diskler büyük miktarda bilgiyi uzun süreli olarak saklamak için kullanılan manyetik disklerdir.

disk sürücü, ile ilgili görsel sonucu

DİSK SÜRÜCÜ: Diske veri yazan ya da okuyan birim.

ana kart ile ilgili görsel sonucu

ANA KART:Bilgisayardaki temel devre ve bileşenleri içinde bulunduran kart.

ram bellek ile ilgili görsel sonucuRAM: Herhangi bir noktasına doğrudan erişebilen bellek tipi.

 

rom ile ilgili görsel sonucuROM:İçerdiği verilerin üzerine sadece bir kere yazıldığı bir daha değiştirilemediği bellek tipi.

 

klavye ile ilgili görsel sonucu

KLAVYE: Bilgisayarın bilgi girişinde kullanılan ve daktiloya benzeyen parçası. Klavyeler harflerin dizilişine göre farklı tiplerde olabilirler.

ekran ile ilgili görsel sonucu

EKRAN: Bilgisayarlarla kullanıcılar arasındaki görsel bağlantıyı sağlayan birimdir.

 

ses kartı ile ilgili görsel sonucu

SES KARTI : Bilgisayarın sesi işlemesini sağlayan genişleme kartıdır. Bir ses kartı olmadan bilgisayar sadece  bip  sesleri ve oldukça mekanik melodiler çıkarabilir.

bilgisayar faresi ile ilgili görsel sonucu

FARE: İmlecin ekran üzerindeki hareketlerini kontrol eden araç . Bir kablo ile bilgisayara bağlanan küçük bir araç olan fare , düz bir yüzeye sürterek kullanılır.

tarayıcı ile ilgili görsel sonucu
TARAYICI: Kağıda basılı yazı ve resimleri okuyup bilgisayarların anlayacağı biçime çeviren araç.
yazıcı ile ilgili görsel sonucu
YAZICI: Bilgisayar ile üretilen metin ve resimleri kağıda  basmak için kullanılan araç.

 

Beni takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

(Visited 286 times, 1 visits today)