Afrika Kedigilleri

Merhaba

Benim adım Ela Aydoğan. 3A sınıfı öğrencisiyim. Benim konum ”AFRİKA’DAKİ KEDİGİLLER”. Bizim ülkemizde bu hayvanları sadece hayvanat bahçelerinde görebiliriz. Önce sizlere Afrika ülkesinden biraz söz edeyim. Afrika dünyanın en büyük ikinci kıtasıdır, etrafı deniz ve okyanuslar ile çevrilidir. Herkesin izlediği MADAGASKAR çizgi filmindeki ada Afrika’ya bağlıdır. Sahra Çölü de Afrika’da yer almaktadır ve dünyanın en büyük çölüdür. Evet, burası tabi ki dünyanın en sıcak ülkesidir. Aynı zamanda, dünyanın en vahşi hayvanlarının özgürce yaşadığı yerdir. Benim sizlere anlatacağım kedigiller ailesinden ÇİTA, LEOPAR ve ASLANDIR.

        

ÇİTA, kedigiller arasında en hızlı koşandır. Vücudunda siyah benekler vardır. Bu benekler,  güneş ışınlarını çeker ve böylece çita günün en sıcak saatinde diğer hayvanlara göre rahat avlanabilir. Çitanın hızlı koşma sebebi kemiklerinin çok ince olması ve kuyruğunun uzun olmasıdır. Çitalar etçil hayvanlardır.

ASLAN, Ormanın kralıdır çünkü kedigiller ailesinin en büyük etoburudur. Aslanların erkek olanlarının başının etrafında uzun yelesi vardır. Bu yele, aslan kızdığı zaman kabarır. Aslanlar tek başına veya birkaç aslan ile avlanır. Aslan, genellikle avlanmaya gece çıkar. Ceylan, maymun, zebra gibi hayvanları avlar. Avlarken pençesi ile parçalar. Gece avlanırken gündüzleri uyur. Aslanlar ailelerine bağlıdır, yavrularını üç yaşına kadar yetiştirirler. Dünyada birkaç çeşit aslan vardır.

    

LEOPAR, kedigillerden en güzel desenlere sahip türdür. Bayanların ve annemin de en sevdiği desen leopardır. Aslında bu güzel benekler, leopara iyi bir kamuflaj sağlıyor. Leopar, pusu kurarak avına ulaşıyor. Leoparlar, avlarını boyundan sürükler ve bir ağacın yüksek dallarına çıkararak yer. Leoparlar, aslandan daha küçük ve hafiftirler. Leopar, yırtıcı hayvanların en tehlikelisidir. Leoparların bir kaç çeşidi vardır. Yirmi yıla kadar yaşarlar. Leoparlar çok iyi sıçrarlar ve kolaylıkla ağaçlara tırmanırlar.

Sizlere Afrika’daki kedigiller ile ilgili bilgiler aktardım. Bu araştırmayı yaparken çok güzel bilgiler edindim. TEŞEKKÜRLER!

(Visited 589 times, 1 visits today)