Akıl Oyunları ve Çeşitleri

27Bu blogumda sizlere akıl oyunlarından bahsetmek istiyorum. Akıl oyunları dışarıdan baktığımızda zor görünse de aslında çok eğlencelidir. Ve bazen insanlarda şöyle bir algı oluşuyor: Dışarıdan insanlar ‘’Bu zor, asla yapamayacağım gibi ifadeler kullandıklarında karşısındaki kişiler de aynı düşünceye sahip oluyor hem de hiç denemeden. Şimdi sizlere bazı akıl oyunlarından bahsetmek istiyorum;

1) RESFEBE:

Resfebe resimleri birleştirerek bir kelime oluşturmaktır. ,Size iki veya daha fazla resim verirler bu resimleri yan yana koyarak bir kelime oluşturmak temel amaçtır. Örnek verecek olursak ‘’biber’’ ve ‘’on’’ sayısının resimlerini yan yana koyalım, sonra da bu iki kelimeyi birleştirdiğimizde karşımıza ‘’biberon’’ kelimesi ortaya çıkıyor. Yani aslında bu iki kelimeye ayrı ayrı baktığımızda ve ortaya çıkan kelimeye baktığımızda çok farklı şeyler. Yani buradan da illa ki mantıklı diğer kelimelere benzeyecek diye bir kural koyamayız.

Bu resfebe ye baktığımızda ilk başta en baştaki resme bakmalıyız. İlk resimde kar resmi var şimdi buna göre kar kelimesini aklımızda tutup yanına ”A” harfini getirelim sonunda çıkan kelime ”Kara” oldu. Şimdi ise ” A” harfinden sonraki resme bakalım o resimde de bir taht var demek ki şu ana kadar çıkan kelime ”Karataht” oldu ve son olarak da en sondaki harfe bakalım bu harfte ”A”. Bütün bu kelimeleri birleştirdiğimiz zaman ortaya çıkan kelime ”Karatahta” oldu.

2) STEREROGMAN:

Stererogman’ı aslında şu ana kadar gazete ve dergilerde ”Şaşı Bak Şaşır” adıyla gördük. Ama asıl adı Stererogman’ dır. Stererogman bilgisayar efektleriyle yapılır. İlk bakıldığında çok bir şeye benzemez hatta gözünüzü yorar. Ama daha dikkatli baktığınız zaman o anlamsız resmin içinde bazı şekiller görürsünüz o şekillere örnek verecek olursak top, bir insan kafası ve bunlar gibi daha farklı şekiller…

                                                   

Bu resme baktığımız zaman hiçbir şey  yokmuş gibi gözüküyor. Ama şimdi biraz daha dikkatli hatta şaşı bakalım. Şaşı baktığımız zaman resmin içinde yavaş yavaş bir derinlik beliriyor bu derinliğe dikkatli baktığımızda o derinliğin içinde üç boyutlu bir kelebek göreceksiniz.

                                                       

Şimdi de bu resime şaşı bakalım tabi şaşı bakarken biraz yaklaşmanız gerekiyor. Peki bu resimde ne var diye sorucak olursanız burada da üç boyutlu yürüyen bir insan olduğunu görebilirsiniz.

Bunlar sadece benim sevdiğim akıl oyunlarıydı ama daha fazla örnek bulmak isterseniz internete veya kitaplara bakabilirsiniz.

(Visited 336 times, 1 visits today)