Anıtkabir

ANITKABİR

anıtkabir ile ilgili görsel sonucu

 

10 Kasım Ata’mızın ölüm gününde Ata’mızı anmak için sınıf arkadaşlarımız ile birlikte Anıtkabir’e gittik. Ben ilk kez 1 yaşımda anne ve babamla Anıtkabir’e gitmişim. İlk gidişimi hatırlamıyorum ama 3 yaşımdan itibaren sınıf arkadaşlarımla her yıl 1 – 2 kez Anıtkabir’i ziyaret ediyoruz. Bu yıl da ilkokuldaki tüm sınıflar ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret ettik.

Gezimiz Aslanlı Yol’dan başladı. Bu yolun başında iki tane kule vardı. Hürriyet ve İstiklal kuleleri. Kule gibi yüksek değildi. Kulelerin önünde 3 kadın ve 3 erkek heykeli vardı. Buradan itibaren Aslanlı Yol başladı. Bu yolda 24 tane aslan heykeli vardı.

Anıtkabir’in tören alanına geldiğimizde İstiklal Marşı’nı hep birlikte okuduk. Merdivenlerden çıktık ve Ata’mızın yanına gittik. Saygı duruşundan sonra çiçeği olan arkadaşlarımız çiçek bıraktılar. Aslında Atatürk’ün gördüğümüz yerde değil alt katında yattığını biliyoruz. Anıtkabir’deki diğer müze ve sergi alanlarını tek tek gezdik, inceledik. En son hediyelik eşyaların satıldığı bölümü de gördükten sonra gezimiz sona erdi.

Atatürk ülkemiz için çok çalışmıştır. Sonra hastalanmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nda vefat etmiştir. Öldükten sonra bir müzeye kaldırılmıştır. Daha sonra Anıtkabir yapılmıştır. Ona çok saygı duyduğumuz için Anıtkabir’i yaptık.

Biz de O’na saygı göstermek ve teşekkür etmek için Anıtkabir’i sık sık ziyaret etmeliyiz.

(Visited 199 times, 1 visits today)