Arıların Dünyası

Arılar faydalı canlılardır. Uçan canlılardır. Kovanlarda yaşarlar. Orada petekleri vardır. Dağlarda, ormanlarda bütün çiçeklere konarlar. Çiçeklerin üzerindeki tatlı özlerini emerler. Ağızlarında taşıyarak yuvalarına yani kovanlarına peteklerin içine yerleştirirler. Peteklerin içinde de bal olur.

arılar ile ilgili görsel sonucu

Arılar temiz hayvanlardır. Sinekler gibi değildir. Hep temiz şeylere konarlar. Arılar kanatlarıyla uçarlar. Arıların iğnesi vardır. Diğer canlılar onlara zarar verirse arılar iğnelerini çıkarıp sokarlar. “Vızz”  sesi kanatlarının çarpmasıyla oluşur.

Her kovanda bir tane kraliçe arı vardır. Diğer arılar bu kraliçe arıya çiçeklerden ve güzel bitkilerden, yiyeceklerden getirirler. Bu yiyeceklerle kraliçe arıyı beslerler. Kraliçe arı yuvadan yani kovandan hiç çıkmaz. Küçük arılar yumurtlarlar.

Arıların ürettiği balları insanlar yer. Çocuklar ve büyükler bal yiyerek kuvvetlenirler. Bal vücudumuz için çok değerli bir besin kaynağıdır. Genelde balın rengi sarı veya kahverengidir. Turuncu da olabilir. Bazen ballı peteklerden yeriz. Bazen de süzme bal olarak yiyebiliriz. İkisi de çok faydalıdır. Özellikle petekteki balı yersek içindeki mumlar çok daha faydalıdır.

(Visited 154 times, 1 visits today)