Öğrenci Sağlığı

Hepimiz biliyoruz ki her şeyin başı sağlıktır. Bunun için her zaman ve de her yerde sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Bu özellikle öğrenciler için geçerlidir. Çünkü biz öğrenciler sürekli yani günümüzün çoğunu okulda geçiriyoruz. Ve sadece biz değil bir sürü arkadaşlarımız ve hocalarımız ile aynı ortamdayız. Peki bunlar için nelere dikkat etmemiz gerek?

  • Tuvaletten çıktıktan sonra ellerimizi sabun ile yıkamalıyız.

Yani hepimizin okullarının tuvaletlerinde sabun bulunmakta. Tuvaletten çıktıktan sonra elimizi sabunlamalıyız. Yoksa mikroplardan kurtulamayız. Ve bu bizim için iyi bir şey olmaz.

  • Çöplerimizi çöp kutusuna atmalıyız.

Çöplerimizi çöpe atmazsak bunlar yerde olacaktır. Ve elbette sınıflarımızın, koridorlarımızın yerleri kirlenecektir. Bu hem hoş bir görüntü olmayacaktır hem de sağlığımız bakımından çok  kötü bir karşılanmaya sebep olacaktır. Ne de olsa sınıfımız bir sınıf değil de çöplüğe dönüşür ve de  mikroplarla depolu bir odaya.

  • Sıramızın üzerini ıslak mendil ile silmeliyiz.

Sıramızın üzerindeki kalemler, silgi tozları, ellerimizin lekelerinde geriye kalan kirli eller oluyor. Bunun için de derse başlamadan önce sıramızın üstünü ıslak mendille silmemiz gerekir.

  • Kantinden sağlıklı şeyler almalıyız.

Kantinden alacağımız çikolatalar. bisküviler, gofretler yerine daha sağlıklı şeyler tercih edebiliriz. Sağlıklı bir sandviç yiyebiliriz. Sağlıksız bir birey, kilolu birer insan olmamalıyız.

  • Kantinden aldığımız ürünlerin son kullanma tarihlerine bakmalıyız.

Sizce de kantinden aldığımız şeylerin son kullanma tarihlerine bakmamız gerekmiyor mu? Evet! Çoğumuz aldığımız şeylerin son kullanma tarihlerine bakmıyoruz. Çünkü önemsemiyoruz.  Ama şunu da bilmiyoruz ki son kullanma tarihi geçmiş olsa ve gıda zehirlenmesi yaşasak? Sadece kontrol etmediğimizden dolayı olay büyüyecek ve zehirlenmeye kadar gelecek.

  • Sınıflarımızı teneffüslerde havalandırmalıyız.

40 dakika boyunca 23 kişi aynı ortamda kalıyoruz ve de oksijeni bitiriyoruz. Oksijenin yerini karbonhidratlar alıyor. Artık sınıfımız bile değişik kokmaya başlıyor. Ve bizler, hocalar hemen bu kokuyu ve havasızlığı fark ediyoruz. Bunun için teneffüslerde 10-15 dk boyunca sınıfımızı havalandırmamız gerekiyor.

Evet arkadaşlar. Aslında sadece yukarıdaki kurallara uysak gayet iyi ve sağlıklı bireyler oluruz. Unutmayalım ki HER ŞEYİN BAŞI SAĞLIKTIR.

okul-saglik

(Visited 221 times, 1 visits today)