Atlar

Bu yazımın konusu atlar. Evet, başlıkta yazdığı gibi atlar çok iyi atlar. Tamam yeterince güldük, şimdi yazımızın konusuna gelelim.

Atlar ile ilgili herkesin bildiği özelliklerinden biri de memeli hayvanlar olmalarıdır. Atlar genellikle asil olmalarıyla tanınır fakat çok hassas canlılardır. (Yani her an kırılabilirler ve bu kırıkları Amerikanların bulduğu japon yapıştırıcısı ile bile yapıştıramazsınız) . Bu hayvanlar sadık hayvanlardır. Evcil atlar, sahiplerini hiçbir zaman terk etmezler.

Biraz da atların fiziksel özelliklerinden bahsedelim. Ortalama bir at 1 ton ağırlığındadır. Bu atlar 2 metreden yüksek ve 6 metreden geniş engellerden, üstlerinde insanlarla birlikte atlayabilirler. Çünkü bunlar atlar.

Şimdi size aslında en başında söylemem gereken en önemli bilgiyi veriyorum. Çünkü birisiyle tanışırken önce onun ismini öğrenirsiniz: Erkek atlara aygır, dişi atlara kısrak ve kısırlaştırılmış atlara da iğdiş deniliyormuş. Ben olsam hepsine at derdim. Dünyada yaşayan (başka bir yerde yaşamıyorlardır herhalde) yabani atlar da vardır. Tahminlerim doğruysa hepiniz bu yabani atları “Mustang” olarak biliyorsunuzdur. Fakat Anadolu’da bu atlara “yılkı” denmektedir.

(Visited 276 times, 1 visits today)