1 Mayıs İşçi Bayramı

Okula başladığımdan beri her yıl mayıs ayının ilk günü hep tatil olur, tıpkı diğer önemli günler gibi.. Bu blog ödevi verilene kadar o günün neden tatil olduğunu bilmez sadece tatil olduğuna sevinirdim… Okul hayatım boyunca geçirdiğim tatillerin ne anlama geldiğini yaptığım kısa bir araştırmadan sonra şimdi biraz daha iyi anlayabiliyorum.

Blog ödevim İşçi Bayramı üzerine olunca internet üzerinde yaptığım araştırmada, bu bayramın 1 Mayıs’ta kutlandığı ve  tüm çalışanlarla birlikte biz öğrencilere de bayram olduğunu anladım.

 

Yıllar önce 1 Mayıs 1886’da ABD’nin büyük kentlerinde işçiler, işverenleri ile çalışma koşulları ve ücretleri için anlaşamayınca iş durdurma kararı almışlar. Bu karar uzun sürünce devreye polisler girmiş, çıkan çatışmalarda birçok işçi ölmüş ve yaralanmış, bu olaylar günlerce sürmüş ve birçok işçiye ağır cezalar verilmiştir. 3 yıl sonra 1889 Paris Kongresi’nde işçilerin dayanışmaları amacıyla yılda bir günün işçilerin ortak bayramı ilan edilmesine karar verilmiştir. Amerikalı sendikacıların önerisi ile İşçi Bayramı ”1 Mayıs” olarak belirlenmiş ve ülkemizde ilk resmi kutlama 1923 yılında yapılmıştır. 1 Mayıs, 2009 tarihinden beri Emek ve Dayanışma Bayramı olarak ülkemizde kutlanmaktadır.

 

 

 

 

Dini ve resmi bayramların dışında kutlanan bu bayram şimdilik benim için kar tatillerindeki duygu halimi yaşatan sevindirici bir gündür. Ancak eminim ki ileride yetişkin ve çalışan birisi olarak bu bayramın önemini mutlaka anlayacağım…

(Visited 212 times, 1 visits today)