Atlarla Benim Bağım

Ata binmeye neden başladığımı anlatacağım. Dokuz yaşımdayken bir hayalim vardı. ”Biniciler gibi dörtnala çok hızlı gitmek ve havada uçuyormuş gibi hissetmek isterdim.”  Atlarla olan bağım bu aslında. Hem attan korkan hem de binen bir insanım ben. Şimdi ben size binicilikte ilk dersimi anlatacağım; ilk gittiğimde çok heyecanlıydım içimde sürekli “Acaba düşer miyim, acaba atın boyu bana göre uygun mu?” gibi şeyler hakkında düşünüyordum. İlk gittiğimde on iki kişiydik. Hoca bütün çocukların atlarının ismini söylemişti ve birden benim ismimi söyledi benim ilk bindiğim atın ismini çok iyi hatırlıyorum ismi “Silvertje” idi. Beni bindirdikten sonra dışarı çıkıp derse başladık ve hemen koşmaya başladık (süratli) kendimi çok tuhaf hissetmiştim atın üstünde.

ilk dersim çok iyi geçmişti ama ikinci dersimden sonra bir ara hiç ata binmemiştim. Şimdi ben size ikinci dersimi anlatacağım ikinci dersimde bizi yanımızda biri olmadan ders verdiler yani serbest idik (on iki kişi). Sonra hoca birden koşun demişti ve benim atım koşmaya başladığında hiç sevmediği bir atın yanına geldi ve kavga ettiler. Ben de yere düştüm. Kenara geçtim. Sonra atı boxun içine koymaya giderken atın ayağı benim üstüme geldi. O günden sonra birkaç ay boyunca hiç ata binmedim. Tabi pişman olmuştum. İyi ki pişman olmuşum yoksa şu an binemezdim. Annemin kuaförünün kızı ata biniyormuş ve onun kızının gittiği yere gitmemi istemişti (annem) sonra babamla beraber oraya bakmaya gitmiştik ve bulamadığımız için birisine sormuştuk. Yolun üzerinde at malzemesi satan bir yer görmüştük. Oraya girdiğimizde sorduk bu at kulübü nerededir diye ve kadın bize başka bir yeri söylemişti. Oraya gittiğimizde babam konuştu ve ayarladı benim için. Orada korkumu biraz yendim ve ilerlemeye başladım.

Birkaç yıl sonra Türkiye’ye taşınacağımızı söylediler bana ve oradan ayrılmak zorunda kaldım. Türkiye’ye geldiğimde ilk başta Capital Country Club’a bakmıştım ve oldukça beğenmiştim ama annemle babam beni oraya neden yazdırmadığını hiç bilmiyorum. Sonra bizim Ankara’daki arkadaşlarımız Alman Elçiliğinin at kulübü olan bir yer olduğunu söylediler bize ve oraya bakmaya gittik. Oldukça beğenmiştim. Benim hocamın bir öğrencisinin Avrupa küçükler birinciliğini kazandığını duyunca belki ben de yarışabilirim diye düşünmüştüm. Belki ileride olur.

Şimdi ben size atlarla ilgili ilginç bilgiler vereceğim. Bir insanda dört farklı kan grubu bulunurken bir atta sekiz tane bulunur.  Atlar ayakta uyuyabilirler. Atlar kutsamazlar. Bir atın yaşını öğrenmek için atın dişlerine bakılır.

Kaynakça: bilgimat.com/atlar-hakkında-ilginç-bilgiler/

(Visited 76 times, 1 visits today)