Yapay Zeka Çalışmalarının Doğurabileceği Olumsuzluklar

Bu yazımda yapay zeka ve yapay zeka gelişmeleri sonucunda doğabilecek olumsuzluklardan bahsedeceğim. Bilindiği üzere yapay zeka dünyamız da gelişmeye hızla devam ediyor. Peki ya yapay zeka sanıldığı kadar bize bir getiri sağlıyor mu? Yoksa götürüleri de var mı?

Bilimsel tanımıyla yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

yapay zeka hakkında ile ilgili görsel sonucu

Aslına bakarsanız yapay zeka teknolojisinin işleri insanlardan daha iyi, başarılı ve verimli yaptığını söyleyebiliriz. Buna gerçekten tüyler ürpertici olan birkaç örnek verebiliriz:

1.YAPAY ZEKAYA SAHİP EVCİL ROBOTLAR 

Evcil hayvanları hepimiz severiz. Fakat bu durumun bazı dezavantajları da vardır. Evi dağıtıyorlar, kirletiyorlar, fazla sorumluluk istiyorlar ve maalesef ölümlüler. Bunları düşünecek olursak bence çareyi üstünde halen çalışılan yapay zekaya sahip evcil robotlarda bulacağız ve yaklaşık 10-15 yıl içinde hayatımıza girmeye başlayacaklar. Bundan sonra evcil hayvanlarımıza ne olur bilinmez.

yazı yazan robotlar ile ilgili görsel sonucu

2.TAMİRE GEREK DUYMAZLAR

Yapay zeka tamire gerek duymayaı ve kendi tamirini kendi yapan bir sisteme sahiptir. Asıl korkunç olan yanı iki ayağını aynı anda kaybetse bile deneme-yanılma yöntemi ile ayaklarını tekrar oluşturabilir.

yapay zekaya sahip robotlar ile ilgili görsel sonucu

3.YAZI YAZABİLİYORLAR

Deprem araştırma merkezlerinin, hava durumu araştırma enstitülerinin raporları yapay zekalar tarafından hazırlanıyor. Tüm rakamlara ve bilgilere sahip yapay zeka bu yazıları medyayla paylaşıyor.

yapay zeka ile ilgili görsel sonucu

 

4.İNSANLARI OYUN ALANINDA YENİYORLAR 

Yapay zeka 1997 yılında Dünya Satranç Şampiyonu’nu yenerek oyun alanına girmiştir. 2015 yılında ise bir poker oyununda insanlarla girdiği yarışta 4. olmuştur. Öğrenerek kendini geliştirme yeteneğine de sahiptir. Google’ın geliştirdiği bir yapay zeka programı ateri oyunlarını oynayabiliyor. Üstelik bir kaç kez oynadıktan sonra çoğu oyunda dünyanın en iyi oyuncularını geçmiştir.

5.İNSANLARDAN DAHA AKILLI DURUMDALAR

2014’te yapay zeka programı bir matematikçinin ortaya attığı ve halen daha çözülememiş olan bir sorusunu çözdü. İşi ilginç kılan ise matematikçilerin onun sorusunu kontrol edememesidir. Bunun nedeni çözüm dosyasının 13 GB olmasıdır. Kıyaslayacak olursak bu güne kadar yazılan tüm Wikipedia makaleleri toplamda 10 GB’tır.

yapay zeka ve insanlar ile ilgili görsel sonucu

“Medeniyet ile ilgili sevdiğimiz, elimizde bulunan her şey zekanın ürünüdür. Bu yüzden yapay zekayı ve dolayısıyla insan zekasını geliştirmek, teknolojiyi faydalı halde tuttuğumuz müddetçe medeniyeti hiç olmadığı kadar ilerletebilir.“ -Max Tegmark, FLI (Future of Life Institute) Yaşamın Geleceği Kurumu’nun Başkanı.

Yukarıdaki örnekler aslına bakarsanız yapay zekanın hayatımızdaki yeri hakkında sadece belli bir kısmı oluşturmaktadır. Daha birçok alanda, birçok özellikte yapay zeka programı bulunmaktadır. Önemli olan konu ise yapay zeka başarılı olur ve insanlardan daha üst bir zekaya sahip olursa ne olabileceğidir. Yapay zeka sistemleri öyle sistemlerdir ki daha önce de belirttiğimiz gibi, tasarlanmış sistemler olmalarına rağmen kendilerini geliştirme olanağına sahiptir. Bununla birlikte aslında hayatımıza belkide bundan 15 yıl sonra daha da çok girmeye başlayacaklardır. Çoğu uzman bunun için çalışmalar yürütmekte ve onların bizden farklı olmadığını, bizimle aynı hayatı paylaşabileceklerini savunmaktadır. Bu sebeple de fiziksel olarak insanlara benzer ama sistem olarak daha üstün yapay zeka robotları üzerinde durulmaktadır. Fakat çoğu uzmana göre yapay zeka, kontrol edilmezse insanlığın sonunu da getirebilir. Bunu savunan en önemli isimler Bill Gates, Elon Musk ve Stephen Hawking olmuştur.

pizap.com14399942234041

  • Bill Gates yapay zeka ile ilgili tam olarak şu açıklamayı yapmıştır:
  • “Ben yapay zekadan kaygı duyanlar grubundayım. Önce makineler bizim için çok iş yapacak ve süper zeki olmayacak. Bunu iyi yönetebilirsek çok olumlu olacak. Ancak sonraki yıllarda zeka endişe yaratacak kadar güçlenecek. İnsanların neden kaygı duymadığını anlayamayan Elon Musk ve diğerlerine katılıyorum.”

  • Stephen Hawking ise Bill Gates ile aynı fikirdeydi. Hawking’e göre bilim insanlarının yapacağı bir yapay zeka, elbette çok yararlı işler yaparak insanların zorlandığı konularda rahatlık sağlayacaktır. Ancak yapay zekalar geliştikçe, insanlar tüm işleri, yapay zekalara bırakacaktır ve kısa sürede insanlardan çok daha gelişmiş bir zekaya sahip olacaklardır. Var olduklarını düşünmeye başladıklarında, insanları yetersiz ve gereksiz görmeye başlayacaklardır. Böyle bir yapay zeka herhangi bir kötü amacı olmasa dahi mantıksal bir biçimde düşünerek kaynakları tüketen ve bir işe yaramayan insanoğlunu gereksiz görerek onlardan kurtulma kanısına varacak ve bu da insanoğlunun sonunu getirecektir.

  • Yapay zekanın zararları ve faydaları her geçen gün tekrar ele alınması gereken bir konu olmasına rağmen günümüzde pek de ele alınmıyor ve ne yazık ki konuya gereken önemde gösterilmiyor. Düşünüldüğünde bugünümüzü ve yarınımızı büyük ölçüde etkileyen bir konu. Elimden geldiği kadarıyla bunun önemini size aktarmaya çalıştım, umarım fayda sağlaya bilmişimdir. Yararlı olabilmem dileğiyle…

yapay zeka ve dünya ile ilgili görsel sonucu

(Visited 759 times, 1 visits today)