Historic town of Salzburg with Salzach river in summer, Austria

Avusturya Gezimiz

Geçen yıl yaz tatilimde Avusturya’nın Salzburg şehrinde yaşayan dedemlere gittik. Yaklaşık yirmi gün onlarda kaldık. Dedem ve anneannem benim onların yanına gitmemden dolayı çok mutlu oldular. Avusturya’da harika bir tatil geçirdim.

Öncelikle yaşadıkları Salzburg’u köşe bucak gezdik,neredeyse gitmediğimiz görmediğimiz hiçbir yeri kalmadı. Salzach Nehri kıyısında çikolata kokulu, piyano sesli bir şehir olan Salzburg insanı gerçekten büyülüyor. Sarayları, parkları, çarşıları, müzeleri,sanat eserleri, nehirleri ve göllerinin tümünü gezdik ve gördük. Salzburg hem doğa, hem tarih hem de mimarisi ile o kadar harika bir şehir ki aynı okuduğum masallarda ki gibiydi. Salzburg ayrıca Mozart’ın da doğum yeri ve yaşadığı şehir. Bu nedenle her yerde Mozart’la ilgili birçok sanat eseri, hediyelik ürünler ve benim için en sevdiğim şey olan Mozart çikolatalarını görebilirsiniz.

Sonraki günlerde Avusturya’nın diğer şehirlerini,kasabalarını ve köylerini dolaştık. Viyana, Linz ve özellikle Halstadt o kadar güzeldi ki buralardan hiç ayrılmak istemedim. Daha sonra Almanya’nın Münih şehrine geçerek birkaç günümüzü de burada geçirdik, Münih’in hem merkezini hem de kasabalarını, köylerini ve göllerini gezdik. Özellikle Chiemsee gölü ve gölün içerisindeki Kral II. Ludwig’in yaptırdığı saray muhteşemdi.

Yirmi günlük Avusturya ve Almanya seyahatimiz dolu dolu geçmişti ancak bana bu kadarı yetmedi. Bu nedenle bu yıl ki yaz tatilinde babama tekrar Avusturya’ya dedemlere gitmek istediğimi söyledim. O da bir aksilik olmazsa gidebileceğimizi söyledi. Şimdiden o kadar heyecanlıyım ki tekrar oraları görmek için sabırsızlanıyorum.

Salzburg o kadar güzel bir şehir ki herkesin bu muhteşem şehri görmesini tavsiye ederim.

(Visited 103 times, 1 visits today)