Ay’ın Güzel Yüzü

Herkese merhaba. Bugün sizleri farklı bir blog konusu ile karşılıyorum. Çünkü artık sıkıldığınızı düşündüm. Size bu yazımda ayın özelliklerini yazmak istedim.
AY IŞIĞI NASIL PARLAR? Herkes bunun cevabını merak eder. Ben de cevabını vereceğim. Aslında bu bilimsel olarak çok kolay bir cevaptır. Bu iş güneşe düşer. Ay, güneşten aldığı ışıkla akşam bu aydınlığı yaratır. Yani güneş ışınları çok kuvvetlidir.

AY NEDEN PARLAR: Sizde de oluyor mu? Ay neden parlar diye bir soru. Ay güneşin etrafında dönen bir gök cisimidir. Ayın etrafında kocaman bir toz tabakası vardır. Bu toz güneş ışığını yansıtır. Aslında akşam gökyüzüne baktığımızda güneş ışınlarının yansımasıdır.

AY NEDEN GÜNDÜZ GÖRÜNÜR? Aslında ay koyu renktedir. Ama tam siyah değildir. Gündüz yıldızın aydınlığı yok eder. Hava şartlarının olumlu olduğu durumlarda,Venüs’ü bile görebiliriz. Ay’ın arka yüzü”diye bir şey vardır. Ay’ın Dünya etrafında dönüş süresinde hemen hemen aynı oluşundan biz Ay’ın hep bir yüzü olduğunu görürüz. Ama Ay Dünya ile Güneş arasındayken geceye bakan (bize bakan) yüzü karanlık, güneşe bakan yüzü aydınlıktır. Bu yazımda sizi bilgilendirdiğimi düşünüyorum. Yine değişik blog yazılarımla karşınıza çıkmayı ümit ediyorum. Takipte kalın, sevgilerimle…

(Visited 360 times, 1 visits today)