Badminton Nedir, Nasıl Oynanır?

Badminton ya da tüytop karşılıklı iki kişinin veya iki kişiden oluşan takımların, 1.55 boyundaki filenin sahayı tam ortadan böldüğü 13.40 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde sahada oynadığı bir raket sporudur. Bu oyunun amacı  topu raketle karşı takımın sahasına düşürüp sayı kazanmaktır.  Ön tarafı yuvarlak   ve arkası açık bir tüy sistemi olan toplarla oynanır. Topların tüyleri, gerçek tüy veya plastik olmak üzere değişiklik gösterebilir. Amatör olarak oynandığında her ne kadar kolay olsa da   profesyonel olarak yapıldığında  zor ve yorucu gerektiren bir spordur.

Eğer eğlence amaçlı yapılacaksa çok zevkli ve kolay bir spordur. Profesyonel olarak yapıldığında ise zordur ayrıca profesyonel olarak oynanabilmesi için  7 yaşından itibaren düzenli olarak çalışılması gerekmektedir.

Badminton tek erkekler, tek bayanlar, çift erkekler, çift bayanlar ve karışık olmak üzere beş grupta oynanır. Anlaşıldığı üzere hem grup hem de kişisel olarak oynanabilen bir spordur. Bu sporu oynarken en önemli ayrıntı sağ ayağın her zaman önde olmasıdır (sağ ayağını kullananlar için). Topu beklerken sağ ayak önde olmalıdır. Topu kurtarırken sağ ayak hareketlidir. Çünkü sağ ayak ile alınan toplar daha kolay kurtarılır. Sol ayak öndeyken topa yaklaşırken bir buçuk adımda giderken, sağ ayakta bir adım yeterli olacaktır. Bu durum sol ayaklarını kullananlar için sol ayak şeklinde uygulanır.

Temel Kuralları

Badminton diğer raketli sporlarda olduğu gibi servis atılarak başlanılır. Servis doğru bir şekilde kullanılmalıdır. Eğer kullanılmazsa hata olur. Tenis deki gibi başlangıç olarak çapraza atmak zorunludur. Her bir serviste atış yapılan alan değiştirilmelidir yoksa puan karşı tarafa yazılır..

Eğer servis atan oyuncu topu fileye atarsa yine hata olur. Yine servis atan oyuncu rakip veya grup hazır durumda değilken servis kullanırsa hata yapmış olur. Servis atan oyuncu topu sahanın dışına atarsa sayı karşı tarafa geçmiş olur. Raketi karşı tarafa geçirerek topa müdahale edilmişse bu yine hata olmaktadır.

Badminton maçında 2 set kazanan takım ya da kişi galip gelir. Her set 21 sayıda biter. Eğer setler 1-1 ise 3.cü set oynanır. Bu durumda sayı 11 e ulaştığı zaman saha değişikliğine gidilir.  Eğer 20-20 gibi eşitse sayılar; sayılar arasında 2 fark olana kadar maç devam eder. Maçta sayılar 30’ a kadar uzatılabilir eğer sayılar 30′ a kadar uzarsa, maç bitirilir.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=La5dlrPRFxM&w=560&h=315]

 

kaynakça

Anasayfa

https://tr.wikipedia.org/wiki/Badminton

http://sportistan.com/badminton-nedir

(Visited 5.111 times, 1 visits today)