Ger Dünyayı Gör Konya’yı

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü okulun 2 gün tatile girmesiyle memleketim Konya’ya gittik. Dayımlar ve kuzenlerim orada oturuyorlar bu yüzden çok mutlu ve heyecanlıydım. Ankara’dan Konya’ya hızlı trenle 2 saatte ulaştık.

Konya’da gezebileceğiniz bir çok güzel yer var. En sevdiğim yerlerden birisi kelebek vadisi. Kelebek vadisi içinde çeşit çeşit rengarenk tropikal kelebekler var. Ayrıca içerisi de dışarısı da yemyeşil. Dışarda çocukların oynayabileceği çok güzel bir park bulunuyor.

Diğer sevdiğim yerlerden biriside Bilim Merkezi. Bilim merkezi’nde Temel Bilimler, Yeni Teknolojiler, Uzay ve Gökbilim, İnsan Vücudu ve Dünyamız gibi konularla ilgili birçok sergi bulunuyor. Ayrıca bu sergi alanlarının yanı sıra atölye, laboratuvar alanları, planetaryum ve gözlem kulesi de bulunuyor. Hepsi birbirinden güzel ve hepsi de birçok şey öğretiyor.

Konya denince akla Mevlana gelir. Konya’ya geldiğinizde eskiden Mevlana’nın dergahı olan Mevlana Türbesini ziyaret edebilirsiniz.

Biz Konya’ya her geldiğimizde Dutlu kırı, Akyokuş tepesi, Meram Çay Bahçesi gibi birçok güzel piknik ve oturma alanından mutlaka birine gideriz. Size de tavsiye ederim. Ayrıca Konya’ya gelince mutlaka etliekmek yemelisiniz, tadı nefissss.

İyi geziler,

(Visited 185 times, 1 visits today)