Balinalar

balinalar ile ilgili görsel sonucu

Balinaların ortalama ağırlığı 40 tondur. Balinalar  yaşam alanı olarak Kuzey ve Güney Kutbu’ nun soğuk sularını seçerler. Çünkü orada beslenecekleri çok miktarda balık vardır. Kuzey Kutbu’nun soğuk suları balık çeşitliliği açısından çok zengindir. Ayrıca balinalar göç eden hayvanlardır. Yılın belirli dönemlerinde soğuk sulardan sıcak sulara göç ederler. Balinaların birçok türü vardır. Aşağıda balinaların  bazı türleri sıralanmıştır.

1. KAMBUR BALİNA

Birkaç yılda bir yavrulamak için Antartika’dan Kuzey Kutbu’ nun serin ve temiz sularına göç ederler. Bu sular yavru balinaların beslenmeleri ve büyümeleri için oldukça idealdir. Boyları 14-16 metre arasında ağırlıkları ise 31-41 ton arasında değişir. Dişi kambur balinalar erkeklerden daha iridir. Bütün memeliler arasında bu özelliğe sahip nadir türlerden biridir.

2. KATİL BALİNA

Katil balinalar “Orka” olarak bilinir. Aslında balina türü değildir. Bir çeşit yunus türevidir. Yunus ailesinin en büyük üyesidir. Yayılım genişliği olarak insandan sonra yayılım gösteren ikinci memeli türüdür. Orkalar ayrıca okyanusu yönetir ve rakipleri yoktur.Dünyada yaşayan en büyük yırtıcılardır. Muhtemelen 60 milyon yıl önce yaşayan dinozorlar döneminden beri katil balinaların boyutunda hiçbir yırtıcı meydana gelmemiştir.

Kaynak: Wikipedia – trtbelgesel

(Visited 550 times, 1 visits today)