Basketbolda Şut Atma Taktikleri

Basketbolda şut atmanın birçok taktiği vardır. Şut atarken potaya bakmak, hedefe odaklanmak çok önemlidir. Bunu yapamazsan şutu kaçırma ihtimalin yüksektir. Bunlardan ikincisi ise topu potaya doğru atmaktır. Top hafiften başımızın üstünde olmalıdır. Atarken iki elimiz de L şeklinde olmalıdır. Bunlardan üçüncüsü turnike atmaktır. Turnikeyi iki farklı yerden atabiliriz. Hem sağdan hem de soldan. Bunların ikisinin de adı vardır: Sağ turnike ve sol turnike. Sağ turnikeyi atarken potaya süratle yaklaşıp ilk olarak sağ adımı daha sonra sol adımı atarak potaya topu atmalıyız. Sol turnikeyi atarken sağ turnikedeki gibi ama adımları tam tersi olarak atarız başka bir deyişle sol turnikeyi soldan atar ve sağ turnikeyi de sağdan atarız.

Turnike iki sayı değerindedir. Dördüncüsü ise pastır. Oyunu takım olarak oynadığımızı hiçbir zaman unutmamalıyız. Sürekli paslaşarak potaya gitmeye çalışmalıyız. Eğer şut atmak için kendimize tam olarak güvenemiyorsak arkadaşlarımıza pas atarak daha büyük fırsatlar yakalayabiliriz.

Beşincisi ise üçlük atmaktır. Üçlük atarken eller her zamanki gibi L şeklinde olmalıdır ve hafiften gerilerek şut atılmalıdır. Zaten adındanda belli olduğu gibi üçlük sayısının değeri üçtür.

Altıncısı ise Ribaund almaktır. Ribaund ne demek diye sorarsanız anlamı: Rakip takım şutguy-dunking-basketball-i1 attıktan sonra top potaya girmeyip yere düşerse o topu almaya ribaund mücadelesi denir. Ribaundı alan oyuncu hemen rakip potaya şut atmak için çabalar. Yedinci ise topu sürmektir. Bir oyuncu topu çıkaracağında hemen başka bir oyuncu topu almak için kat eder ve topu aldıktan sonra topu taşıyarak gider, yarı sahayı geçmeden önce arkadaşlarının önüne geçmesini sağlar. Sonra da en uygun durumda olan kişiye pas atmaya çalışır ve o da gidip turnike veya şutunu atar.

Sekizincisi ise kenardan top çıkarmaktır. Topu kenardan çıkaracak bir kişiden topu almak için aşağıya – yukarıya doğru, sağa-sola doğru katedilebilir. Dokuzuncusu ise savunma nasıl yapılırdır. Savunmanın anlamı: Bir kişiyi seçip onun eline top gelmemesini sağlamaktır ve potayla adamın arasında kalmaktır. Onuncusu ise herkesin birçok kez hata yaptığı konu olan stepstir. Stepsin anlamı şudur: Maç esnasında topu elimize alıp yere birkaç kere vurup sonra tekrar elimize alırsak steps yapmış oluruz. Tabi her şeyden önemlisi basketbol oynarken daha rahat oynamamız için bağcığımızın iyi bağlandığından emin olmalıyız.

(Visited 368 times, 1 visits today)