Zombileştiren Parazitler

Bir parazitin sizi kendi istediklerini yapmanız için yönlendirebileceğini, sizi adeta bir zombiye çevirebileceğini hiç düşündünüz mü? Muhtemelen hayır. Ancak bilim dünyası öyle şeyler keşfediyor ki hepimiz bir zombi adayı olduğumuzu kabul etmek durumunda kalıyoruz. Toksoplazma, kedi bağırsağında yaşayan  parazitlerdir. Yani canlılar içinde hiçbir faydaları olmadan yaşarlar hatta zarar verirler. Kediler onların çoğaldığı evleridir, ev sahipleridir. Bir sonraki kediye ulaşmak için toksoplazmalar tarafından kullanılan hayvanlar ise taksi gibidir. Bu parazitler kedi dışkısına dokunan insanlarla bulaşır. İyi pişirilmeden yenen çiğ etler de bir bulaşma şeklidir.Hamile kişilerde çok tehlikelidir, bebeğin ölmesine neden olur. Normal insanlar ise ağır bir grip geçirmiş gibi hissederler.

Bu parazitleri ilginç yapan onlarla ilgili Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir deneydir. Bu deneyde küçük bir otlağa dört tane kutu yerleştirilmiş. Her kutunun köşesine ise çeşitli hayvan idrarlarıyla dolu bir kap konmuş. Sıçan idrarı, su, tavşan idrarı ve kedi idrarı. Çayıra sıçanları bırakmışlar. Normal sıçanlar hayatlarında hiç kedi images-1görmemiş dahi olsalar kedi idrarını fark etmişler ve içlerindeki “Orada seni yemek isteyen bir hayvan var oraya sakın gitme” sözünü dinlemişler. Ama bazı sıçanlar çok cesur davranmış kedi idrarının bulunduğu kutunun etrafında dolaşıp durmuşlar hatta kutunun içine güzelce yerleşip hiç çıkmak istememişler. Bu gerçekten çok garip bir davranış olarak gözlenmiş ve bu sıçanlar incelendiğinde beyinlerinde toksoplazma parazitine rastlanmış. Peki bunu küçücük bir parazit nasıl yapabilmiş? Bir parazit çoğalabileceği evine, yani kediye, ulaşmak için bir fareyi kedinin ağzına sürüklemeyi nasıl başarıyor?

Bu paraziti taşıyan insanlarda sorumsuzluk, umursamazlık, moral bozukluğu ve korkusuzluk gibi durumlara rastlanmıştır. Beyinde korkudan sorumlu bölgeye yerleşen parazit bu bölgeyi zarara uğratarak daha korkusuz bir insan olmamızı sağlar. Bu durum gerçekten çok ürkütücü. Günlük hayatımızda gösterdiğimiz tepkilerin, davranışlarımızın ne kadarını gerçekten isteyerek yapıyoruz diye sorgulamama neden oldu bu durum. Gerçekten cesur muyum yoksa sadece bir kediye ulaşmaya çalışan parazitin kurbanı mıyım?

Demek ki zombiler sadece filmlerde görebileceğimiz korkunç şeyler değil, hayatımızda bizlere her an karşılaşabileceğimiz ve sevip okşayabileceğimiz bir kedi kadar yakın.

(Visited 249 times, 1 visits today)