BEYZBOL

İnsanlar sağlıklı ve zinde kalabilmek, hoşça vakit geçirebilmek için değişik etkinliklere yönelmişlerdir. Bu etkinlikler, farklı farklı spor dallarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Önceleri eğlenmek ve hoşça vakit geçirmek için ortaya çıkan bu oyunlar; daha sonraları ekonomiyi de olumlu anlamda etkiler düzeye taşınmıştır. Birçok ülke için vazgeçilmez ekonomik kaynak halini almıştır. İşte beyzbolda  bu oyunlardan bir tanesidir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olan, dokuzar kişilik iki takım arasında bir top ve sopayla oynanan bir top oyunudur. Beyzbolun çıkış tarihi, her ne kadar kesin olarak bilinmese de 18.yy’da “Rounders” isimli İngiliz oyunundan geliştiği sanılır. Bu oyuna rekabet çok olduğu için profesyonel oynanmaya başladı ve 1871’de Ulusal Profesyonel Beyzbol Oyuncuları Birliği kuruldu.

Beyzbol, 27 metrelik bir kare alanda oynanır. Sahanın etrafı çitle çevrili olur ve saha iç alan, dış alan olarak ikiye ayrılır. Kare seklindeki sahanın her bir kösesi bir kale olur ve bu kalelerden bir tanesi sayı kalesi olarak sayılır ve diğer kaleler bu kale sayısının saat yönünün tersine gidilerek 1’den 3’e kadar sıralanır. Sayı kalesinde plastikten beyaz bir plaka bulunurken diğer kalelerde küçük birer yastık bulunur. İç alanın ortasında Pitcher adında bir tümsek yer alır. Kalelerin, kaleler arasındaki yolların ve fırlatma tümseğinin dışındaki her yer çimle kaplı durumdadır.

Beyzbolda takımlar dokuzar kişiden oluşur, müsabaka ise dokuz devreden oluşmaktadır. Her bir devrede sırasıyla takımlar hücum hakkına sahip olur ve ilk hücum hakkını deplasman takımı daha sonra ev sahibi takımı hücum hakkını kullanır. Sahada hücum yapacak takımdan battery yani topa sopasıyla vuracak olan tek kişi durur. Topa vuracak (batter) adamın 18 metre uzağında rakip takımdan Pitcher yani topu fırlatacak kişi durur. Batter’in arkasında savunma yapan takımdan Catcher, yüzüne top gelmesine karsı önleyecek kask ile durur. Catcher elinde büyük eldivenle duran kişidir ve Catcherında arkasında sakatlık olup olmadığını kontrol edecek hakem bulunur. Pitcher, topu fırlatır ve hücum da olan takımın battersi elindeki sopayı sallayarak topu var gücüyle uzağa atmaya çalışır, topu ıskalar ise catcher da tutarsa Strike olur ve 3 Strike sonunda topa vuran kısının hücum hakkı biter ve yerine başka vurucu alırlar.

Topa vuran kişinin üç defa Strike yapıp hücum hakkının bitmesine out denir. Hücum takımının üç kere out yemesi sonunda da hücum hakkını kaybeder. İki takımda birer kez hücum yaptıktan sonra ilk devre biter. Hakem Pitcherin attığı topu beğenmezse uyarır ve bu olaya ball denir, dört defa ball yapıldığında base ceza alınır. Baseler basitçe sayı kalesinden haricindeki üç kaledir yani üç base vardır. Batter topa isabetli vurursa ilk baseye koşar, baseye koşması esnasında savunmadaki takımın oyuncuları topu yakalamaya çalışır, yakaladıkları tekdirde kale bekçilerine ulaştırmaya çalışacaktır. Eğer batter diğer takım topu yakalayıncaya kadar üç kaleyi birden tamamlayıp vuruşu yaptığı yere gelirse sayıyı almış olur. Batter iki kale arasında koşarken, savunma takımı topu yakalayıp kale bekçisine getirirse ya da topu yakalayan oyuncu batteri yakarlarsa batter out olur ve oyun dışı kalır. Veya batter topa vurduğu zaman top çitleri geçerse bu sayı turu vurmak anlamına gelir. Topun yakalanması imkansız olduğu içinde topa vuran kışı kaleleri yavaşça geçip şovunu yaparak sayı turunu tamamlar.

Beyzbol, eğlenceli, üst düzeyde dikkat ve konsantrasyon gerektiren bir oyundur. Beyzbol oynayan sporcunun beslenmesine ve dinlenmesine çok özen göstermelidir. Başarı için çok çalışmak ve hayatını düzene koymalıdır. Başarı, bütün alanlarda olduğu gibi düzenli ve disiplinli çalışmayı gerektirir. Çalışmadan, emek harcamadan başarılı olmanın imkanı yoktur. Tesadüflere, efsanelere dayalı bir başarı yoktur. Ancak masallarda okuyabilirsiniz.

KAYNAK: http://www.nedir.com/beyzbol

(Visited 223 times, 1 visits today)