Bir Bodrum Masalı

Bildiğiniz gibi Bodrum Ege’de yer almaktadır. Bodrum gerçekten çok havalı bir yer ancak hava sıcak olmasına rağmen deniz yaz aylarında çok soğuk. Bazı insanlar var ki soğuk denizi daha çok seviyor. Ancak siz eğer soğuk deniz sevmiyorsanız Bodrum size göre bir yer değil.

Bodrum’un nüfusu yaklaşık olarak 155.815’tir. Fakat nüfusu 2 milyona kadar çıkış yaptı. Bodrum’un otelleri, merkezinde olmayan evleri beyaz renktedir. Aynı zamanda evleri çatısızdır. Bunun sebebi ise yaz ayları sıcak geçtiği için ve evler beyaz renk olduğu için evler sıcağı geçirmez ve daha serin bir ortam olur. Bodrum gerçekten pahalı bir yer ve daha çok ünlülerin gittiği bir yer. Eğer  gidecek olursanız akşamları serin olabiliyor bu yüzden yanınıza muhakkak bir hırka vb. şeyler almalısınız.

Bu kışlıklarınızla gidin anlamına gelmiyor. Tabi ki kışın gidecekseniz kışlıklarınızı alın fakat yazın gidecekseniz bir hırka size yeterli olacaktır. Bodrum’un havası nemli değil. Bu demek oluyor ki  neme karşı alerjiniz var ise Bodrum tam size göre bir yer. Bodrum herkes tarafından gezilip görülmesi gereken bir yer. Ancak Bodrum’a büyük heveslerle gidip geri dönüşü “keşke gitmeseydim.” şeklinde olabilir.

Bazı insanlar Bodrum’a gittikleri için övünürler. Fakat bence biraz abartıyorlar. Bazıları sırf gezip görmek için, bazıları sırf denize girmek için, bazıları hava atmak için gider. Bu arada Bodrum’un kendisi kadar güzel olan bir şeyi daha var. Hemen hemen tahmin ediyorsunuzdur birçoğunuz. Doğru tahmin ettiniz. Tabi ki de çiçekleri. Orada bir sürü çiçek var ancak bu çiçeğin adı begonvil!!!! Bu çiçek tamamen Bodrum için yaratılmış bir çiçek. Begonvil olmazsa resmen Bodrum diye bir şehir olmaz. Özellikle bu çiçek pembe renkte olduğu için ve aynı zamanda Bodrum bembeyaz bir yer olduğu için harika bir görüntü sağlıyor. Yani  begonvil denince akla ilk gelen şey Bodrum, Bodrum denilince akla gelen ilk şey begonvil. Begonvil için Bodrum’a giden bir insan var mıdır acaba? diye merak ediyorum bazen biraz araştırma yapmamız lazım bu bilgiye ulaşmak için.

Peki Bodrum’da Bodrum Kalesi’nin olduğunu biliyor musunuz? Eminim birçok kişi duymuştur. Ama bilmeyenler için söyleyeyim, BODRUM KALESİ; Bodrum’un her yerinden bakılınca görülen, Bodrum’u kendi yapan ve  eşsiz yapan bir kale’dir. Biraz olsun anlatmaya çalıştım tabi ki anlatmakla olmaz bu iş. Gidip kanlı canlı bakmanız lazım. Gidenler başka yerlere gidebilirler. Bodrum’da o kadar fazla gezilip görülecek yer var ki anlat anlat bitmez. Eğer bu sene bir değişiklik yapmak istiyor iseniz kesinlikle Bodrum’a gitmelisiniz….

indirbodrumevleri_635388648217993919
42images
(Visited 255 times, 1 visits today)