Dosttan Kıymetli Ne Var?

23Dostluk nedir? Herkese dost denilir mi?

Hiç en güvendiğiniz kişi tarafından yarı yolda bırakıldınız mı soğukta? Her şey kötü giderken bir de o çok güvendiğinizin sizi üzmesi. Belki de gerçek dostluğu bulmamız için yaşamamız gereken bazı şeylerdir bunlar. Çok güvenmemeyi öğrenmek, herkes olmaya çalışmak gibi. Herkes olmaya çalışmak derken tabi ki diğerleri gibi ya da dışarıda görüp özendiğimiz arkadaşlıklar gibi arkadaşlık istememiz.Elbette başkalarının arkadaşlıklarından bir şeyler öğrenin fakat bırakın arkadaşlığınız sizin gibi olsun, size has, size özel, kimsenin anlamayacağı ama sizin anlayacağınız şifreler, kelimelerle dolu olsun, size benzesin, özel olsun.

Hep derler ya: eğer arkadaşlığınız 7 yılı geçmişse, o arkadaşlık sonsuza kadar kalır diye. Bence çok doğru bir söz. Çünkü o arkadaşlık o yıllarda bir sürü güven sınavından geçmiş, birçok kez kavga etmiş ama yine de beraber olabilmiş, birlik olabilmiştir. O kişi sizi sizden iyi tanıyan insandır. Bazen bu tek bir kişi olmaz, 2 olur, 3 olur, bir grup olur ama yin ede sizi sizden daha iyi tanıyandır onlar. Neden mi? Çok basit aslında. Çünkü onlar sizi yıllar boyunca izlemiştir. Heyecanlanınca napacağınızı, sinirliyken napacağınızı, mutluyken napacağınızı, üzgünken, sıkılmışken, yalnızken, toplanamaz haldeyken napacağınızı bilir.

En çok da sizi soğukta yalnız bırakmamayı bilir, siz üzgünken yanınızda olmayı bilir, sadece siz mutluyken değil sizin en kötü anınızda da yanınızda olmayı bilir. Dostluk iki tarafın da sadece iyi yönleriyle değil tam tersi en kötü yönleriyle kabullenip oluşan bir büyüdür, bir hazinedir ve bu hazineyi hiç bir kuvvet de bu büyüyü bozmaya gücü yetmez. Bozmuşsa da emin olun ki o gerçek dostluk değildir.

Dost kusurları, yanlışları söyleyebilen değildir, bunu kırmadan söyleyendir. Eğer bir insan dostu için her şeyini vermeye razıyken o dost dediği kişi onu en çok üzen oluyorsa o dost değildir. Şimdi ben burada size dostum dediğiniz kişilerin neler yapabileceğini de anlattım aslında ama şöyle bir yer var ki dostlukta; en güzel anılarınızın onlarla olduğu, paha biçilmez zamanlar geçirdiğiniz kişiler de var. Gerçek dostluk ancak onu bulabildiğimizde güzeldir. Hediyeleşmektir. Sadece maddi değil manevi olarak da hediyeleşmektir. Mutluluğu paylaşmak olabilir, sevgiyi paylaşmak, üzüntüyü paylaşmak. Jer insanın yaşamında bir gerçek dostu olur. Bazen bu bir insanken bazen bir hayvan, kitap, memleket olabilir. Çünkü insanın paylaşması gerekir anılarını. Tutamaz içinde. Yalnız olmadığını bilmek ister, sevilmek ister, sevmek ister. İnsanın bir dosta ihtiyacı olur. İşte bu zamanlarda bilinir dostun değeri. Hep dostumuz varken değilde onlar gittiğinde veya onlara bir şey olduğunda biliriz değerlerini. Ne acı değil mi elimizdekinin kıymetini bilememek? O güzel anıların, kalbi güzel insanların değerini bilememek.

 

(Visited 138 times, 1 visits today)