Sevim AK – Çilekli Dondurma

Her insan kitap okumayı sever. Kimi roman ,kimi  masal ,edebiyat ,ve komedi , daha akla gelebilecek birçok kitap çeşitleri vardır. Her kitabın bir yazarı, resimleyeni olduğu gibi bazen de çevireni vardır.

Benim de herkes gibi en sevdiğim  yazar olan Sevim AK’tır.  Sevim AK’ın en sevdiğim kitabı ise Çilekli Dondurma’dır. Sevim AK kitap yazmaktan yanı sıra kimya ve biyokimya uzmanlığı eğitimi görmüştür. 1997 yılında ilk yayınlanan kitabı olan ‘Uçurtmam Bulut Şimdi’  Akademi kitabevi öykü ödülünü kazanmıştır, ‘Kırık Şemsiye’  çocuk ve gençlik resimli  kitap ödülünü 2006′ da almıştır.

Sevim Ak’ın yazdığı kitaplar şunlardır.

Toto ve Şemsiyesi                                                               

Babamın Gözleri Kedi Gözleri                                           

Gemici Dedem 

Dörtgöz

ÇİLEKLİ  DONDURMA

Mahalle Sinaması

Lodos Yolcuları 

Güneşin Çocukları

Az buçuk Teo

Gökte Biri Var

Kırık Şemsiye

Şarkını Denizlere Söyle

Eskiler Alırım

Horoz Adam ve Korsan

Küçük Sırlar

Sıcak Çikolatalı Yolculuklar

Vanilya Kokulu Mektuplar

Saçlarında Soru İşareti

Gazete Fısıltıları

Domates Saçlı Kız 

 Puf Pufpuf, Cut Cufcuf ve Cino    

dessert with fresh strawberries

ÇİLEKLİ DONDURMA: Çilekli Dondurma Gülüş’ün sokak köpeklerine duyduğu sevgiyi, babaannesine olan aşırı sevgi ve özlemini kısacası Gülüş’ü anlatıyor. Bence Sevim AK’ın kitaplarını her çocuk okumalı. Herkes için değişir ama hem macera hem eğlence içeriyor. Bundan başka bana cazip gelen kitaplar ise; Vanilya Kokulu Mektuplar, Sıcak Çikolatalı Yolculuklar, Mahalle Sineması, Dörtgöz ve son olarak en sevdiğim kitap ise  Babamın Gözleri Kedi Gözleri.  Zaten bilindiği gibi bu ödül almış bir kitaptır. Kitap okumayan bir insan ne görebilir, ne konuşabilir ,ne de duyabilir. Ruhunuzu anlatmak ve başkalarının ruhunu anlamak kitap okumakla mümkündür. Kitap okurken karşınıza çıkan her kelime, her ifade biçimi anlatımınızı zenginleştirir, yazı çalışmalarınızı eşsiz kılar ve hayal dünyanız gelişir, rengarenk olur.Sevim AK çoğu kitabında resimleyen olarak genelde Behiç AK’ın resimlerini kullanıyor. Behiç AK, Türk karikatürist, çocuk kitapları ve oyun yazarıdır. 1956 Samsun doğumlu olan Behiç Ak, mimarlık öğrenimi görmüştür. 1982`den beri karikatür çizmekte olan Behiç Ak, Cumhuriyet Gazetesi`nde “Kim Kime Dum Duma” adlı çizgi bandı çizmektedir.(alıntı)                                                                            

Ben de Sevim AK kadar içeriği dolu olan, akıcı ve  sürükleyici kitaplar yazmak isterdim. Ancak “Çilekli Dondurma” isimli bir kitap yazsam, galiba şöyle yazabilirdim; Çilekli dondurma nasıl yapılır? Diğer dondurmalar ile çilekli dondurmanın farkı nedir? İnsanlar neden dondurmayı tercih ediyorlardır? gibi. Unutmayın ki kitap en iyi dosttur!

(Visited 769 times, 1 visits today)