Bir Yolculuk

İşte bugün bir zaman makinesindeyim. Gideceğim yerdeki yıl 1520. Heyecanlıyım göreceklerimden dolayı,2021 yılından 1520 yılına bir yolculuk gerçekleştiriyorum. Mutlu,heyecanlı ve gerginim neden gerginim konusuna gelirsek neler göreceğim konusunda biraz endişeliyim 2021 yılında anlatılanlara göre… Çok iç açıcı olduğu söylenemez aslında fakat her şey yeni bir deneyimdir insanoğlu için. Ohooo,size neler hissettiğimi anlatırken dalmışım çoktan gelmişiz bu yıla 1520 yılına. 

Ve geldik 1520 yılına en çok görmek istediğim yerlerden biri Topkapı Sarayı bu nedenle oraya gitmek içinıı gerçekten sabırsızlanıyorum. Bilmeyenler için 1520 yılı Kanuni Sultan Süleymanın ilk tahta çıktığı yıldır. Meşhur Hürrem Sultan o yıllarda yaşamıştır. Gördüklerimi anlatmaya başlayacak olursam ilk olarak haremdir. Bilmeyenler için harem, saray kadınlarının yabancı erkeklerle karşılaşmadan, rahatça günlük hayatlarını sürdürdükleri yerdir. Osmanlı saraylarında haremin iki temel işlevi vardır: 1- Padişahın özel yaşamını sürdürdüğü yerdir ve eş bulduğu yerdir. 2- Harem, bir okul görevi görür. Esir pazarından satın alınan cariyelere Osmanlıca öğretilir, iyi bir eğitim görmesi sağlanır. Osmanlı’da Harem-i Hümayun, ileride padişah annesi olabilecek cariyeleri yetiştirir. Hareme ilk giriş yaptığımda bir sürü cariye medreseye gidip eğitim görmekteydi. Hepsinin üzerinde eğitim kıyafetleri vardı.

Tüm cariyeler yabancıydı ve osmanlıca eğitimi alıyorlardı. O ortam bana çok çok acayip geldi. Herkes o kadar güzel bir şekilde eğitim alıyordu ki resmen şoka uğramıştım. Çok düzenli,çok disiplinliydi. Sonrasında ise en merak ettiğim yerlerden biri olan HAS ODA sıradaki durağımdı. Kanuni Sultan Süleymanın kaldığı oda,içi mücevherlerle doluydu. Bir sürü değerli parça vardı odanın içinde resmen insan bakmaya doyamıyordu. Orada kalmak için nelerimi vermezdim ki… Kocaman altından bir yatak,bir sürü değerli mücevher ve kocaman bir ayna bulunmaktaydı. Has odadan sonra en çok görmek istediğim yerlerden biri Osmanlının yemeklerinin yapıldığı yer idi.Osmanlının yemeklerinin lezzeti oldukça meşhurdur ve bu resmen 2021 yılında bile konuşulmaktadır. Aynı zamanda o zamanki yemeklerin tadına bakmak benim için ayrı bir zevk olacağına adım gibi eminim. Yavaş yavaş yemeklerin tadına bakmaya başladım. İlk olarak Meşhur Hürrem Sultanın pek sevdiği bıldırcın vardı. Tadı oldukça güzeldi. Ben de bunu deneyimlediğim için çok mutluydum. Ve zaman makinesi yolculuğum burada sona ermekte idi. Umarım bir daha bunu deneyimleme şansını yakalayıp başka yıllara zamanlara gidip daha çok şey öğrenebilirim.Bu gezi benim için çok faydalı oldu,bazı şeyleri daha anlayabildim ve kavradım bunun için çok mutlu olmaktayım…

 

 

(Visited 8 times, 1 visits today)