Biraz Adrenaline Ne Dersiniz?

Extreme sporlar, aksiyon veya macera sporları, genellikle adrenalin tutkunlarının yapmayı tercih ettiği sporlardır. Normal sporlardan farkı diğer sporlara göre daha fazla risk ve zorluk barındırmalarıdır.

• Helikopterle Kayak

Helikopter üzerinden, ayak değmemiş karla kaplı yamaçlara atlanılarak yapılan bir spordur. Maliyetli bir spor olduğu gibi helikopterin çıkardığı sesten dolayı çığ düşmesi gibi olaylara yol açabilmektedir.

Bungee Jumping

Türkçe karşılığını bulamadığım için böyle yazmayı tercih ettim. Çoğumuzun bildiği bu spor adrenalin tutkunlarının gözde sporlarından birisi. Bungee jumping, kişinin yüksek bir yerden esnek gibi bir halata bağlanılarak kendini bırakmasıyla yapılıyor.

Peynir Yuvarlama

İngiltere’de yapılan bu sporda amaç tepeden yuvarlanan peyniri yüzlerce kişi arasında ilk yakalayan olmak.

Volkan Kayağı

Avustralya ve Yeni Zelanda’da son derece popüler olan bu spor, aktif volkanların dış yüzeyinden aşağı kadar bir kızakla kayılarak yapılıyor. Bu sporda saatteki hızınız 90 km’ye kadar çıkabiliyor.

Mağara Dalışı

Çoğu insan okyanusta dalmayı tercih etse de mağarada dalan insanlar da varmış. Bu sporun extreme sporlar arasının girmesinin sebebi de bu olsa gerek. Bu sporun yapılabileceği en iyi yerler arasında dünyanın en derin mağaralarından olan Meksika Yucatan da bulunuyormuş.

 

Zorbing

Bu da bungee jumping gibi Türkçe karşılığını bulamadığım sporlardan birisi. Bu spor açıkçası benim için mide bulandırıcı gözüküyor. Sporun adı içinde yuvarlanılan şişme dev kürelerden geliyormuş. (kürenin adı zorb) Bana göre çok hızlanmıyormuş gibi gözüken bu dev küreler saatte 40-50 km hıza kadar ulaşabiliyormuş.

Buz gibi Suda Yüzmek

Bence bu en zorlu ve en dayanıklılık gerektiren sporlardan birisi. Avrupa’nın kuzeyinde yaygın olan buzlu suya girme aktivitesini -5 derecelik suda yüzme yarışmasıyla tamamlayan kazanıyormuş. Bu sporu yapanlara veya yapmaya cesaret edenler büyük bir tebriği hak ediyor.

Ekstrem Tarzda Ütü Yapmak

Açıkçası neden ekstrem sporlar arasında olduğu hakkında bir fikrim yok ama normal bir aktivite olmadığı kesin. Yapılışı sizin de tahmin edebildiğiniz üzere ev dışında oldukça farklı yerlerde ütü yapılarak gerçekleştiriliyor.

 

Daha birçok ekstrem spor hakkında bilgi edindim ama ben en çok ilgimi çekenler hakkında bilgi vermek istedim. Bu konu ilginizi çektiyse, boş bir vaktinizde bu geniş ve detaylı konu hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Kaynakça : http://www.uplifers.com/son-yillarin-en-populer-ekstrem-sporlari/

(Visited 231 times, 1 visits today)