BTS – Bangtan Boys Müzik Grubu

Merhaba sevgili okuyucular! Umarım güzel bir gün geçiriyorsunuzdur. Bugün sizlerle çok sevdiğim bir müzik grubu olan BTS (Bangtan Boys) hakkında bildiklerimi paylaşacağım.

BTS, BigHit Entertainment (Güney Kore’de bulunan bir yapım şirketi) tarafından kurulan, 12 Haziran 2013 tarihinde çıkış yapan bir Kpop grubudur. 7 üyeden oluşur.

  • RAP MONSTER (Kim Namjoon): 12 Eylül 1994 tarihinde Ilsan-Güney Kore’de doğmuştur. Grubun ilk üyesi aynı zamanda lideridir. 2010 yılında yapılan seçmelerde grubun diğer üyesi Suga’yla birlikte seçilmiştir. Grubun 3 rapçisinden bir tanesidir aynı zamanda şarkı sözüde yazar. Grubun en iyi İngilizceye sahip olan üyesidir. Gruptan ayrıca solo bir rap albümü vardır.
  • SUGA (Min Yoongi): 9 Mart 1993 tarihinde Daegu-Güney Kore’de doğmuştur. Grubun ikinci üyesidir. Grubun satoori (aksanlı) rapçisidir. Aynı zamanda besteci ve söz yazarıdır ve çok güzel piyano çalar. Ailesi kendilerini utandıracağı gerekçesiyle müzisyen olmasına izin vermeyince evden kaçarak haftalarca sokakta kalmıştır fakat yine de yılmayarak gruba katılmıştır. Gruptan ayrıca solo bir rap albümü vardır.
  • J-HOPE (Jung Hoseok): 18 Şubat 1994 tarihinde Gwangju-Güney Kore’de doğmuştur. Grubun üçüncü üyesidir. Grubun baş dansçısı ve yardımcı rapçisidir. BTS’ten önce bir dans grubunda etkin rol almasına rağmen şarkıcı olmak istediği için Big Hit’e transfer olmuştur. Grubun diğer üyeleri katılmadan önce grubun vokalisti olmak üzere seçilmiştir fakat sonrada rapçi olmasına karar verilmiştir.
  • JIN (Kim Seokjin): 4 Aralık 1992 tarihinde Anyang-Güney Kore’de doğmuştur. Grubun en büyük üyesidir. Grubun diğer üyeleri V ve Jungkook’la yaklaşık aynı zamanda katılmıştır. Eski bir oyuncudur. Oyunculukta başarılı olmasına rağmen şarkıcı olmak istediği için oyunculuğu bırakmıştır. Grubun visual (görüntü) ve yardımcı vokalistidir.
  • V (Kim Taehyung): 30 Aralık 1995 tarihinde Daegu-Güney Kore’de doğmuştur. Grubun yardımcı vokalistidir aynı zamanda şarkı sözü de yazar. Küçük bir yerde yetişmesine rağmen babasının desteği ile birlikte saksafon çalmayı öğrenmiştir. Son zamanlarda Hwarang adlı bir Kdramada ilk oyunculuk deneyimini gerçekleştirmiştir.
  • JUNGKOOK (Jeon Jungkook): 1 Eylül 1997 tarihinde Busan-Güney Kore’de doğmuştur. Grubun baş vokalisti ve maknaesidir (grubun en genç üyesi). Daha 9 yaşındayken abisiyle birlikte bir dans grubuna katılmış ve kısa bir süreliğine Amerika’ya eğitim almaya gitmiştir. Daha sonra Superstar K yarışmasında kendini göstererek birçok yapım şirketi tarafından istenmesine rağmen BigHit’i seçmiştir.
  • JIMIN (Park Jimin): 13 Ekim 1995 tarihinde Busan-Güney Kore’de doğmuştur. Gruba son katılan üyedir. Grubun yardımcı vokalisti ve yardımcı dansçısıdır. Busan High School Of Art lisesinin dans bölümüne Top Student (yüksek rütbeli) olarak girmiştir. Dansta olan başarısı sebebiyle grubu dans alanında temsil eder ve birçok başka grubun dansçılarıyla ortak sahne almıştır.

BTS çıkışını 2 COOL 4 SKOOL adında 7 şarkılık albümleriyle yapmıştır. Çıkış parçaları No More Dream’dir.  Kısa zamanda dikkat çeken grup 3 ay sonra O!RUL8,2? adlı 10 şarkılık bir mini albüm yayınlamıştır. 2013’ü Japonya, Çin ve Tayland’ta promosyonlar yaparak tamamlamıştır fakat yılın sonuna doğru apandis ameliyatı geçiren Suga bunlara katılamamıştır. 11 Şubat 2014’te ikinci mini albümleri Skool Luv Affair’ı yayınlayarak okul konseptli üçlemelerini tamamlamışlardır. 19 Ağustos 2014’de 14 yeni şarkıdan oluşan ilk full albümleri Dark & Wild’ı yayınladılar. Skool Luv Affair promosyonlarının bitmesinin ardından Bangtan yurtdışına açıldı. Önce birer ay arayla No More Dream ve Boy In Luv Japonca versiyon singlelarını çıkardı ve her iki single için de Tokyo ve Osaka da yayınlanma etkinliği düzenledi. 2014’ün ekim ayında ilk konserlerini vermişler ve konsere olan ilgi sebebiyle EPISODE II – THE RED BULLET Asya turnesine dönüşmüştür.

10-19 Şubat 2015 tarihlerinde, BTS Wake Up: Open Your Eyes turuyla ilk kez Japonya’yı turladı. Tokyo, Osaka, Nagoya, ve Fukuoka’da 25,000 hayrana performans sergilediler. 28 Mart 2015 tarihinde BTS Kore’de ikinci solo konserlerini verdi. Konserin ismi BTS Live Trilogy üçlemesinin ilki  ‘BTS Live Trilogy – Episode 1: BTS Beginsdi. 29 Nisan 2015’te üçüncü EP’leri olan The Most Beautiful Moment In Life üçlemesinin Part 1’ini yayınladı.

Haziran’da Fuse tarafından “2015’in Şimdiye Kadarki En İyi 27 Albümü”nden biri olarak listelendi ve o yılki listelenen tek Kore albümdü. 5 Mayıs 2015’de, albümlerinin çıkış şarkısı “I Need U”  SNS MTV’s The Showda ilk sıraya ulaşarak BTS’e ilk ödülünü kazandırdı. Bu albüm aynı zamanda 180,000’den fazla kopya sattı.

Haziran 4’te, BTS Japonya çıkışlarının ilk yıldönümü olmasını ve aynı zamanda, aynı gün yayımlanan müzik videosunu kutlamak için dördüncü Japonca teklileri, For You’yu yayımladı. Tekli ilk gün içinde 42,611 kopya satarak Oricon’un günlük listesinin tepesine tırmandı.

23 Haziran’da, 15 saatten az bir zamanda 1,000,000 görüntülenmeye ulaşan, The Most Beautiful Moment in Life, Part 1′dan “Dope (쩔어)” teklisinin video klibini yayımladılar.  “Dope (쩔어)” iki ay önce yayımlanmasına rağmen Billboard’un World Digital Listesi’nde 3 numaraya yükseldi.

Grubun dünya turu, 2015, BTS Live Trilogy-Episode: The Red Bullet, Malezya, Latin Amerika, Avustralya, Birleşik Devletler durakları ile devam etti ve 29 Ağustos’ta Hong Kong’ta sona erdi.

BTS, Japonya’da 2015 Summer Sonic Festival turunun bir parçası olarak sahne aldı ardından 27-28-29 Kasım’da The Most Beautiful Moment in Life: On Stage  ismi altında 3 günlük bir konser düzenledi ve bu sırada sıradaki teklileri “Run”ı beğeniye sundu. 30 kasımda ise The Most Beautiful Moment in Life Part 2’yu yayımladılar.

19 Ekim’de, BTS’in bir spor markası olan Puma’nın yeni marka elçisi olacakları duyuruldu.

2015 Mnet Asian Music Awards’da, (MAMA) uluslararası fan kitlelerine takdiren Best World Performer ödülünü kazandılar. Etkinlik boyunca, “Run”ın performansını sergilediler ve GOT7’la birlikte kısa bir işbirliği yaptılar.

Grup, 8 Aralık’ta beşinci Japonca teklileri olarak “I Need U”nun Japonca versiyonunu yayımladılar.

15 Mart 2016’da altıncı Japonca teklileri “Run”ı yayımladılar. 2 Mayıs’ta özel toplama albümüleri The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever; yayımlandı ardından 7-8 Mayıs’da Seul’da Olympic Gymnastics Arena’da iki gün konser verdiler. 24,000 bin fan konsere katıldı. Bundan sonra, grup 144,000 bilet satmış oldukları Asya turuna başladılar. Ayrıca Haziran-Temmuz 2016, Los Angeles ve New York’ta KCON’a katıldılar.

7 Eylül 2016’da, ikinci Japonca stüdyo albümlerini yayımladılar, başlığı Youth olan albüm ilk yayımladığı günde 44,000’den fazla kopya sattı. Ve Japonya’daki günlük albüm listesinde ilk sıraya yerleşti.

10 Ekim 2016’da BTS ikinci ful stüdyo albümleri, Wings’i çıkış şarkıları Blood Sweat & Tears’la birlikte yayımladı. 15 şarkı bulunan albümün 7’sini üyelerin solo şarkıları yer alıyor. Ön satışları, 28 Eylül’de başlayan albüm ilk hafta içinde 500,000 kopya siparişine ulaştı. Grup Güney Kore müzik listelerinde “all kill”e ulaştı. (Bütün müzik listelerinde bir numaraya ulaştı.) Ayrıca iTunes albüm listesinde 26 ülkede #1 numaraya ulaştı. Blood Sweat & Tears’ın müzik videosu yayımlandığı 24 saat içinde 6 milyon görüntülenmeye ulaştı. Bu sayı YouTube’da bir önceki “24 saatte en fazla izlenen K-Pop grup müzik videosu” rekorunu kırmış oldu. Albüm U.K. Official Albums Charts’a girmeyi başararak bunu yapabilen tarihteki ilk Koreli sanatçı yaptı. Albüm ayrıca Billboard 200 listesine #26’ncı numaradan girdi. (16,000 ile) Bu, Birleşik Devletler’de yeni bir rekora sebep oldu: “En Yüksek Liste Başarısı ve En Fazla Satan Kpop Albümü”. Ayrıca Billboard 200’e üç kayıtla giren ilk Kpop sanatçısı oldular. Birkaç gün sonra, Ekim 29 haftasında World Albums Chart, World Digital Song Chart ve Social 50 Chart’ta başa yerleşerek BTS’in başarısını gözler önüne serdi. Ayrıca grup YouTube Music Global Top 100’ta video listesinde 17’nci, sanatçı listesinde 6’ncı ve şarkı listesinde 14’üncü oldu.

12-13 Kasım’da, Gocheok Sky Dome’da geniş bir fan buluşması düzenlediler. Tüm 38,000 biletin hepsi satıldı.

19 Kasım 2016’da, BTS The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever ile 2016 Melon Music Awards’da “Album of the Year”ı (Yılın Albümü) kazandı. Bu ödül BTS’in çıkışlarından beri aldıkları daesang’ı, diğer bir deyişle ilk büyük ödülü, oldu. 2 Aralık 2016’da, BTS ikinci daesang’ları ‘Artist of the Year’ ı (Yılın Sanatçısı) aldı. (2016 Mnet Asian Music Awards’da). Bunu başararak, BTS ‘Büyük 3’lü’den çıkış yapmayan ve ödülü kazanan ilk sanatçı oldu.

13 Şubat 2017’de WINGS devam albümleri olan WINGS: YOU NEVER WALK ALONE’u çıkış şarkıları Spring Day (봄날) ile birlikte yayımladılar. Spring Day’in müzik videosu yayımlandığı 24 saat içinde 9.4 milyon görüntülenmeye ulaştı ve kendi rekorlarını kırdılar. Bununla birlikte 41 saatte 10 milyon görüntülenmeye ulaşarak rekoru elinde tutan Twice’ı geçerek yeni bir rekor kırdı ve 88 saatten daha kısa bir zamanda 20 milyon görüntülenmeye ulaşarak 20 milyona en hızlı ulaşan K-pop grubu oldu. Aynı zamanda albüm 1 saat içinde all kill olarak Kore’nin en büyük müzik portallarından biri olan MelOn’un internet sitesini fazla yüklenme nedeniyle çökertti.

14 Şubat’ta Billboard’un ‘World Albums’ listesinde WINGS albümleriyle 8.sıraya yerleştiler ve böylelikle 18 hafta boyunca ‘Top 10’de kalmayı başaran tek grup oldular. ‘Social 50’ listesinde ise tekrar 1.sıraya yerleştiler.

BTS, 18-19 Şubat 2017’de Seul Olympic Gymnastics Arena’da Live Trilogy’lerinin son serisi olan 2017 BTS Live Trilogy-Episode III-WINGS’e başladı.

Artık sizde BTS’i tanıdığınıza göre şarkılarına mutlaka bir göz atın. Şimdilik benden bu kadar. Bir sonraki bloğumda görüşmek üzere, kendinize iyi bakın…

(Visited 2.206 times, 1 visits today)