Çağımızın En Büyük Sorunu: Bilgisayar Bağımlılığı

Şu anda herkes gereğinden fazla telefon, bilgisayar, televizyon, tablet vb. teknolojik aletlerle uğraşıyor. Artık resmen kimse sokakta oyun oynamıyor ya da ailesi ile vakit geçirmiyor. Herkes onun yerine teknoloji ile vakit geçiriyor. Artık neredeyse hepimiz onlara bağımlı yaşıyoruz. Trafikte bile insanlar artık telefonla konuşuyor. Bu nedenle bence çağımızın en büyük sorunu bilgisayar bağımlılığıdır.

   Siz de bağımlı olmak istemiyorsanız dediklerimi yapmalısınız. İlk önce kendinize sınır koyun, yani oynamaya başladığınız saati ve oynamayı bitirmeniz gereken saati kendiniz belirleyin. Akışına bırakmayın, “Canım çekince bırakırım” demeyin. Derseniz işte o zaman bağımlı olmaya başlarsınız. Artık çok geçse, bağımlıysanız  kendinize karşı çıkın “Artık bırakmalıyım” deyin. İşte o zaman bağımlılıktan kurtulabilirsiniz. Muhtemelen şu an hepiniz “Ben sadece telefona bakıyorum, bir şey olmaz” diyorsunuz. Ama olur! Video izlemeyi bile bırakamıyorsanız, o bile bir bağımlılıktır.

 Bilgisayar bağımlıları yemeklerini bile bilgisayar başında yer, tuvalette tabletle oynarlar. Kısacası bir hayatları yoktur. Bilgisayarla oynamak bizi asosyal yapar. İnsan ilişkilerini bozar. Bağımlılar bilgisayar oynamadıkları zaman kendilerini kötü hissederler. Bilgisayar olmadan nasıl yaşayacaklarını düşünürler. Oysaki insanlar ailesi olmadan nasıl yaşayacağını düşünmelidir. Size ailem tarafından gözlenen bir şey anlatacağım. Bir gün kafeye gittiklerinde masa ararlarken bir aile görmüşler. Anne ve baba telefon, çocuk ise tablet ile oynuyormuş. Bir yandan da yemek yiyorlarmış. Bu olaydaki gibi insanlar sohbet etmek yerine telefon ile uğraşmayı tercih ediyorlar. Sanki bilgisayar onların en iyi arkadaşları gibi değil mi?

Bence bilgisayar sadece araştırma, ders çalışma ya da blog yazma işleri için kullanılmalıdır. Tabi insanın kendine de vakit ayırması gerek. O zaman da kitap okuyun, arkadaşlarınızla vakit geçirin. Sosyal olun. Aileniz ile sohbet edin. Tabii insanlar bazen film de izlemek istiyor, onu da yapın ama yerinde yapın. Mesela aileniz ile sinemaya gidip film izleyebilirsiniz. Ama en güzeli tabi ki tiyatrodur. En sosyal aktivitelerden biridir. Bağımlılığı bırakmadıysanız tiyatroyu düşünebilirsiniz. Açık havaya çıkmak insanı çok rahatlatır. Kesinlikle onu da yapın, mesela piknik yapın. 

(Visited 151 times, 1 visits today)