Canım Bisikletim

Merhaba Arkadaşlar bu ayki yazımda size en sevdiğim aktivitelerden biri olan bisikleti anlatacağım. Benim bisiklet ile tanışmam 5 yaşında başladı. Düştüm bazen, ama yine kalktım bırakmadım mücadelemi ve en sonunda başardım belki sallana sallana sürüyordum ama zamanla iyice alıştım. O günden bu güne bisiklet sevdam hiç bitmedi. İlk başladığımda yanlarında destek tekerleri bulunan küçük bir bisiklet kullanıyordum. sonra destek tekerlerini çıkardım, daha sonra daha büyük 24 jant bir bisiklet kullandım. kullandığım bisikletlerle birlikte bisiklet tutkum da büyüdü. Şimdi ise yetişkinler için olan 26 jant bir dağ bisikleti kullanıyorum.

Size biraz bisikletimden bahsedeyim. Benim bisikletim Scott Scale 70′ tir. Scott Scale 70; aliminyum kadrolu, 27 vitesli, hidrolik disk frenli, ön amortisörü olan güzel bir dağ bisikletidir. Aslında 12,5 kilo olan Scott Scale 70, çok hafif bir bisiklet olmamakla birlikte alüminyum bisikletler için fena bir ağırlıkta değildir. Bisiklette ağırlık sizin performansınızı etkilediği için önemlidir. Ne kadar hafif olursa o kadar iyidir. Ama daha hafif olması için de kadrosunun karbon ve donanımının da çok üst düzey olması gerekir. Bu da bisikletin fiyatının çok pahalı olmasına sebep olur. Bisiklette kadro kadar vites, fren ve jantların da önemi vardır. Dağ bisikletlerinde en çok kullanılan vites sistemi Shimano’dur. Benim bisikletimde de Shimano Deore SLX vites sistemi var. bu orta seviye bir sistem sayılabilir. Frenler önceleri v-fren şeklinde kullanılıyordu ama sonradan hemen hemen tüm bisikletler hidrolik disk frene geçti. Hidrolik disk frenler hem daha güvenli hem de daha güçlü fren yapmanızı sağlar. Dağ bisikleti ile hem asfaltta hem de doğada ve bozuk yollarda rahatlıkla gidebilirsiniz. Ben bisikletimi en çok Eymir Gölünün çevresinde kullanmayı seviyorum. Ama bazen babamla birlikte şehir içinde de kullanıyorum. Şehir içinde kullanmak tehlikeli olduğu için yanınızda bir büyük olmadan kullanmayın bence.

Bisiklet kullanırken bazı ekipmanlara da ihtiyacınız olacaktır. Bunların başında kask geliyor. kask güvenliğiniz için mutlaka kullanmanız gereken bir şeydir. Eldiven hem uzun sürüşlerde konforunuzu artırır hem de düşerseniz ellerinizin zarar görmesini engeller. Yedek iç lastik, pompa, ön ve arka ışıklar, lastik tamir seti ve levye, anahtar takımı, küçük bir çanta, gözlük, suluk ve km saati size sürüşlerinizde hem konfor hem de güvenlik sağlayacaktır. Bunlar olmadan da bisikletinizi tabiki sürebilirsiniz ama bence bu saydığım ekipmanların yanınızda olmasında fayda var.

Havaların güzelleşmeye başladığı bu günlerde bisiklet sürmek en eğlenceli aktivitelerden birisi olabilir. hem spor yapmış olursunuz, hem eğlenirsiniz hem de çevreyi hiç kirletmeden yolculuk yapabilirsiniz. Bisiklet en çevreci ve en eğlenceli ulaşım aracıdır. Atlayın bisikletinize ve güzel havaların tadını çıkarın.

 

(Visited 208 times, 1 visits today)