Kaptan Marvel

Bildiğiniz gibi “Captain Marvel”  şu anda sinemalarda vizyonda.Eğer Marvel Sinematik Evrenini takip etmiyorsanız bahsedilen konuları anlamamanız normal. Bu yüzden bende MCU’da olan filmler hakkında bilgi sahibi olmanız için yazımın sonuna link ekleyeceğim. Okumadan önce link aracılığı ile MCU (Marvel Cinematic Universe) hakkında bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederim. Zira bilmiyor iseniz  size hiçbir şey anlayamazsınız.Filmi tanıtmadan filmin bir önceki uzantısı olan Infinity War’a kısa bir değineceğim. Avengers yeniden toplanıp Thanos’u alt etme yolunda ilerleyeceklerdi ama film beklenen gibi olmadı. Thanos tüm sonsuzluk taşlarını da toplayıp evrenin nüfusunu yarıya indirmişti.Bunun üzerine Nick Fury yok olmadan önce bilinmeyen bir kaynağa yardım çağrısı yollamıştı. İşte bu yardım çağrısı bizim filmi hakkında konuşacağımız Captain Marvel’ın ta kendisi.

Film, Carol Danvers’ın Captain Marvel oluşundan değil, Carol Danvers’ın Captain Marvel olarak dünyaya düşüşünden ilerliyor. Süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni tanıdıkça bazı görüntüler hatırlamaya başlar. Eskiden gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç kadının güvenebileceği tek kişi ise SHIELD ajanı Nick Fury’dir. Geçmişini keşfettikçe kendine dair bilmediği yeni ayrıntıları keşfeden süper kahraman, bir yandan da şekil değiştiren düşmanları Skrull ırkı ile onu ölümden kurtararak kendileri gibi güçlü yapan erdemli Kree ırkı arasındaki savaşta önemli bir rol oynamaktadır. İki ırkın Dünya gezegeni üzerindeki savaşında bir taraf seçmek zorunda kalan Carol, bir süper kahraman olmanın gerçek anlamını fark edecektir.

Benim bu film hakkındaki yorumumu soracak olursanız karakterin ana hikayesini iyi ve detaylı bir şekilde anlatabilmişler. Infinity War’dan sonra kafamızda çokça soru işareti kalmıştı. Mesela Marvel Evreni için çok değerli bir güç kaynağı olan Tesseract taşının düşmanların eline nasıl geçtiği. Bu sorulara yanıt alabilmemiz benim içimi rahatlattı.Aynı zamanda ilk Avengers’ın  nasıl kurulduğunu da bu film sayesinde öğrenmiş olduk.Film sadece kendi hikayesini anlatmakla kalmayıp yakın zamanda çıkacak olan Avengers: End Game filmi için de hazırlık yapıp bize önceden bilgi depolamışlar. Karakerleri tek tek yazan Stan Lee’nin vefatından sonra Marvel ilk defa onsuz film çıkarttığı için filmin başında bize hüzünle onu hatırlatmışlar. Filmi izleyen bazı eleştirmenler, başrol bulma süreci uzun sürdüğünden isyankar olmuşlardır. Başka bir görüş ise filmin bu kadar reklamının yapılıp abartıldığını düşünmeleridir. Aynı zamanda görsel efekt konusunda biraz ucuza kaçılmış denildiğini de duydum.

Bu filme giderseniz pişman olmazsınız çünkü tarih boyunda hiçbir film mükemmel veya hatasız olmamıştır ama bazı filmler vardır sizi derinden etkiler 2-3 hafta etkisinden çıkamazsınız hatta ikinci izleyişe bile gidersiniz. Bu film benim kafamdaki bütün soru işaretlerini tek bir ampul ışığı ile sildi. Captain Marvel karakterini Avengers: End Game filminden önce bize tanıtmalarının da büyük bir önemi vardı çünkü End Game’de Carol büyük bir sorumluluk üstlenecek.

 

 

 

 

 

 

 

https://www.makaleler.com/marvel-sinematik-evreni-nedir

 

 

(Visited 49 times, 1 visits today)