Çevremizi Temiz Tutalım!

Üzerinde yaşadığımız yere çevre denir. Çevremizde insanlar, hayvanlar, ağaçlar ve çiçekler yaşar. Çevremizde yaşayan her canlı diğer yaşayan canlıların hayatına saygı göstermelidir. Çevremizde
yaşayan canlılara zarar vermemeliyiz. Bu konuda herkes üstüne düşen görevi yaparsa çevremiz
temiz olur. Bunun için çevremizi sevmeli ve korumalıyız, çevremize zarar vermemeliyiz. Eğer zarar verirsek çevremizi kirletiriz. Çevremiz kirlenirse; doğanın dengesi bozulur.

Ben bir çevreci ve doğayı seven bir insan olarak, gereken önemi vermeye çalışıyorum. Bunun için;
1- Çevremizi temiz tutmalıyız. Yerlere çöp atmamalıyız. Yerde bulduğumuz çöpleri çöp kutusuna atmalıyız. Yere sigara atmamalıyız. Yere kesinlikle tükürmemeliyiz. Gazete, pil, kitap, plastik gibi metalleri geri dönüşüm kutusuna atmalıyız.
2- Yaşadığımız alanları, temiz ve düzenli tutmalıyız. Okulumuzu ve evimizi temiz tutmalıyız. Okulumuzda yere çöp atmamalıyız. Evimize ayakkabıyla girmemeliyiz. Evimizde ve okulumuzda lavaboları ve tuvaletleri temiz tutmalıyız. Okulumuzda tahtada olan tebeşir tozlarını çöpe atmalıyız.
3- Yolda giden arabalar da çevre temizliğine dikkat etmelidir. Bunun için arabadan dışarıya hiçbir şey atmamalı ve çevreye zarar verecek yakıtlar kullanılmamalıdır.
4-Ağaçlar doğanın dengesini koruduğu için ağaçlara ve yeşil alanlara sahip çıkmalıyız. Onlara da
gereken önemi vermeliyiz. Piknik yaptığımız yerde ateşimizi söndürmeliyiz. Çöplerimizi toplamalıyız.

Herkes yukarıdaki örneklerde açıkladığım konulara dikkat ederse çevremiz kirlenmez. Sonuç olarak temiz çevre, temiz insan, temiz toplum, temiz ahlak.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

(Visited 4.737 times, 1 visits today)